Odkrycie nowych właściwości zielonej herbaty
Zgodnie z najnowszymi wynikami badań jeden ze składników zielonej herbaty ma zdolność zwiększania w organizmie ilości limfocytów T, które odgrywają ważną rolę w odpowiedzi odpornościowej i zwalczaniu chorób autoimmunologicznych.
1. Rola limfocytów T
Różne komórki pełnią różne funkcje w układzie immunologicznym, którego zadaniem jest niszczenie atakujących organizm drobnoustrojów bez uszczerbku na zdrowych tkankach. Przy chorobach autoimmunologicznych, do których należą zarówno zwykłe alergie, jak i cukrzyca młodzieńcza, czy śmiertelne schorzenia, jak na przykład choroba Lou Gehriga, proces ten zostaje zaburzony i układ immunologiczny atakuje organizm człowieka. Zadaniem niektórych komórek, w tym na przykład limfocytów T jest „wyłączanie” tego procesu. Z kolei na ilość produkowanych limfocytów T wpływ mają różne czynniki odpowiadające za transkrypcję i metylowanie DNA.
2. Właściwości zielonej herbaty
Od dawna wiadomo, że zielona herbata pomaga w zwalczaniu stanów zapalnych, poprawia działanie układu immunologicznego i zapobiega chorobom nowotworowym. Podobny efekt można uzyskać przy użyciu farmaceutyków, jednak w ich przypadku trzeba się liczyć z problemem toksyczności i działań niepożądanych. Przewaga zielonej herbaty polega przede wszystkim na jej naturalnym pochodzeniu i braku jakichkolwiek skutków ubocznych. Z badań amerykańskich naukowców wynika, iż za dobroczynne właściwości tego napoju odpowiada polifenol nazywany EGCG. To właśnie on ma zdolność zwiększania produkcji limfocytów T. Uczeni twierdzą, iż ich odkrycie może zostać wykorzystane w leczeniu chorób autoimmunologicznych.