Olej arganowy - kalorie i wartości odżywcze, zastosowanie w kuchni i kosmetyce
Olej arganowy, nazywany płynnym złotem Maroka, to prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Sprawdza się zarówno w kosmetyce, jak i w kuchni. Jest doskonałym dodatkiem do potraw, szczególnie w daniach orientalnych. Jak wykorzystać olej arganowy i dlaczego warto mieć go w swoim domu?
1. Czym jest olej arganowy?
Olej arganowy produkowany jest z ziaren drzewa arganowego, które rośnie jedynie na terenach Maroka. Jest drogim surowcem, dlatego, że jego produkcja odbywa się w całości ręcznie.
Posiada jeden z najbardziej wytrawnych smaków na świecie i jest ceniony przez najlepszych kucharzy. Ma ciemną barwę oraz orzechowy posmak.
1.1. Olej arganowy spożywczy i kosmetyczny
Warto wiedzieć, że olej arganowy, którego używamy w kuchni, różni się od tego, który wykorzystujemy w kosmetykach. Jeśli chcemy kupić olej, aby korzystać z niego podczas gotowania, musi mieć on na etykiecie oznaczenie, że jest spożywczy.
Olej kosmetyczny produkuje się z surowych ziaren drzewa arganowego. Do produkcji oleju spożywczego używa się ziaren prażonych. Olej kosmetyczny ma znacznie jaśniejszą, złotawą barwę i ma raczej kwaśny zapach.
2. Właściwości oleju arganowego
Olej arganowy jest prawdziwą bombą zdrowotną. Zawiera mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych i pomaga obniżyć “zły cholesterol”. Jego regularne spożywanie pomaga zmniejszyć ciśnienie krwi i zapobiega rozwojowi kamicy żółciowej.
Dodatkowo chroni on przed chorobami układu krwionośnego, w tym miażdżycą i chorobą wieńcową. Dzięki zwartości kwasów omega-3 oraz omega-6 zapobiega rozwojowi choroby Alzheimera i Parkinsona, a także chroni przed stwardnieniem rozsianym.
Olej arganowy wspiera także pracę wątroby i nerek. Nie należy jednak z nim przesadzać, bo nadmiar NNKT może zaszkodzić zdrowiu.
Olej arganowy wykazuje także silne działanie antyoksydacyjne. Dzięki zawartości związków fenolowych i karotenoidów, a także witaminy E, pomaga zwalczać skutki tzw. stresu oksydacyjnego i chroni organizm przed działaniem wolnych rodników.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Ile kalorii ma olej arganowy?
Olej arganowy jest dość kaloryczny. W 100 gramach znajdziemy aż 800 kalorii, natomiast jedna łyżka zawiera ich ok. 70. Pozostałe wartości odżywcze oleju arganowego (w 100g) to:
- tłuszcze: 54 g
- w tym: kwasy tłuszczowe nasycone: 5 g; kwasy tłuszczowe jednonienasycone: 35 g
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone: 14,5 g
- węglowodany 6,5 g
- w tym: cukry: 4 g
- błonnik: 7,5 g
- białko: 26 g
4. Olej arganowy dla urody
Stosowanie oleju arganowego w kosmetyce sprawdza się w pielęgnacji zarówno włosów, skóry, jak i paznokci. Głęboko odżywia i nawilża, regeneruje uszkodzenia naskórka i przyspiesza jego regenerację.
Pomaga także zmniejszyć widoczność zmarszczek i opóźnić pojawianie się objawów starzenia. Radzi sobie także z przebarwieniami i wyrównuje koloryt cery. Wygładza także włosy i wzmacnia płytkę paznokci, wspierając jej zdrowy wzrost.
Może być stosowany samodzielnie, jak i dodawany do kremów, odżywek czy ser.
5. Olej arganowy w kuchni
Jeśli chcemy wykorzystać olej arganowy w kuchni, najlepiej sprawdzi się on do dań na zimno – sałatek, surówek czy do polania ryżu albo kaszy. Ze względu na niską temperaturę dymienia nie nadaje się do smażenia ani pieczenia.
Olej arganowy sprawdza się idealnie do dań rybnych oraz mięsnych. Odrobinę można dodać także do marynat czy sosów.
6. Gdzie kupić olej arganowy?
Olej arganowy najlepiej jest kupować w sprawdzonych sklepach. Na rynku istnieje mnóstwo podróbek, które są sztucznie barwione i znacznie tańsze. Oryginalny olej arganowy powinien kosztować ok. 50 złotych za 100 ml.
Dodatkowo na etykiecie powinny znajdować się certyfikaty potwierdzające jakość surowca.