Omlet owsiany – przepisy
Omlet owsiany może być bardzo dobrym i pożywnym posiłkiem. Możemy go jeść na śniadanie, II śniadanie, obiad, a nawet kolację. Dzięki płatkom owsianym dostarczymy naszemu organizmowi wielu odżywczych składników, takich jak: witamina B, magnez i fosfor.
Omlet owsiany to cenne źródło łatwo przyswajalnego przez organizm białka, znajdującego się w jajku. W jajkach białka znajdziemy sporo, bo aż 13 gramów w 100 gramach jajka. Dodatek w postaci płatków owsianych korzystnie wpłynie na naszą cerę, pobudzi nasz metabolizm, pomoże w walce z cukrzycą typu 2 oraz wspomoże naszą pamięć i koncentrację.
1. Omlet owsiany na słodko z granatem i bananem
Taki omlet z płatkami owsianymi, to doskonała alternatywa dla słodkiego śniadania. Do jego wykonania używamy naturalnie występujących cukrów zawartych w owocach, co czyni naszego omleta zdrowszym i smaczniejszym. Ponadto wykonuje się go bardzo szybko i łatwo!
Składniki:
- trzy jajka,
- połowa małego granatu,
- pół banana,
- szczypta soli,
- miód,
- cynamon,
- łyżeczka oleju kokosowego.
Sposób wykonania: Jajka wbijamy do miski, dodajemy szczyptę soli i cynamon. Składniki dokładnie ze sobą mieszamy, aby jajka przybrały jednolitą konsystencję. Na rozgrzanej patelni rozpuszczamy olej kokosowy, po chwili wkrajamy pokrojonego w plastry banana. Obsmażany minutę z jednej trony i obracamy kawałki bananów. Wlewamy jajka. Smażymy na średnim ogniu około 4 minut z każdej strony. Gotowy omlet przekładamy na talerz, posypujemy ziarnami granatu. Jeżeli ktoś woli słodszy omlet, to można dodać łyżeczkę miody na wierzch.
2. Omlet owsiany na masę
To doskonały wybór dla osób, które pracują nad rozbudową masy mięśniowej. Dostarczymy sobie niezbędnych mikro- i makroskładników, które tak ważne są w diecie na rozbudowę mięśni. Ten omlet owsiany pokochanie od pierwszego kęsa.
Składniki:
- 5 jajek,
- 50 gramów migdałów,
- 100 gramów płatków owsianych,
- łyżeczka suszonej żurawiny,
- łyżeczka oleju.
Sposób wykonania: Oddzielamy białka od żółtek. Wbijamy je do dwóch osobnych misek. Do miski z samymi białkami dodajmy jedno całe jajko. Migdały kroimy i dodajemy do białek, to samo robimy z żurawiną. Do tych składników dodajemy płatki owsiane. Wszystko bardzo dokładnie mieszamy. Na większej patelni rozgrzewamy olej. Na gorącą patelnie wlewamy przygotowaną masę i smażymy. Tutaj musimy nieco dłużej smażyć omleta, gdyż składników jest więcej. Obracamy delikatnie na drugą stronę (można pomóc sobie talerzem) i smażymy.
ZOBACZ TAKŻE:
3. Omlet owsiany z fasolą i pomidorami
Jeżeli chcecie wypróbować omleta owsianego na obiad, to proponuję sprawdzony, pyszny i sycący omlet wytrawny. Najedzą się nim nawet sportowcy, po ciężkim treningu.
Składniki:
- 2 jajka,
- łyżka mąki owsianej,
- pół łyżeczka drożdży instant,
- 50 ml ciepłej wody,
- łyżka czerwonej fasoli z puszki,
- jeden duży pomidor,
- kawałek ulubionego sera,
- szczypiorek,
- sól,
- pieprz,
- łyżeczka oleju.
Sposób wykonania: Łączymy ze sobą jajka, mąkę, wodę, drożdże, sól i pierz. Odstawiamy dobrze połączone składniki na 10 minut. W tym czasie na patelnię dodajemy fasolę i pomidora i chwilkę dusimy. Na patelnię dodajemy łyżeczkę oleju, gdy olej jest gorący wlewamy wyrośniętą masę jajeczną. Pilnujemy, aby omlet się nie spalił, obracamy na drugą stronę. Na górę omleta dajemy fasolę i pomidory oraz potarty ser. Omleta przykrywamy pokrywką i smażymy, aż ser się rozpuści. Na koniec przekładamy na talerz i posypujemy szczypiorkiem.
4. Omlet białkowy
Jeżeli marzycie o lekkiej, nietuczącej kolacji, ale nie do końca wiecie jak ją wykonać, żeby naprawdę taka była, to przedstawiamy pomysł na puszysty omlet białkowy. Źródło najlepszego białka przed snem!
Składniki:
- 3 białka (jeżeli nie chcemy marnować żółtek, to na rynku dostępne są gotowe białka jajek w pojemnikach),
- łyżka mąki owsianej,
- łyżeczka cynamonu,
- szczypta stewii,
- łyżeczka oleju.
Sposób wykonania: Białka ubijamy mikserem na puszystą masę, można dodać szczyptę soli przed ubijaniem. Do masy dodajemy mąkę, cynamon, stewię i delikatnie łączymy ze sobą składniki. Patelnię rozgrzewamy, dodajemy olej i powolutku wlewamy masę. Jeżeli się przyrumieni to powolutku obracamy go na drugą stronę. Gotowy omlet przekładamy na talerz. Można dodać na wierzch ulubione warzywa, to zależy od nas.
Jak widać omlet owsiany wcale nie musi być nudnym posiłkiem. Można tworzyć z niego dowolne kombinacje: słodkie, słone, białkowe. Jeżeli poprawnie wykonamy omleta, to dostarczymy sobie wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Może warto czasami spróbować czegoś nowego?