8 z 13Zakłócenia w pracy tarczycy
Tofu produkowane jest z soi, a soja zawiera związki goitrogeniczne. Goitrogeny są to substancje antyodżywcze, czyli hamujące wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Są one blokerami hormonów tarczycy, które mogą ingerować w produkcję hormonu tarczycy, a konkretnie powodować niedoczynność tarczycy.
Japońscy naukowcy zbadali zależność między spożyciem soi, a objawami chorób tarczycy. Podzielili badanych na dwie grupy. Jedna miała przez miesiąc codziennie spożywać 30 g soi. Druga grupa przyjmowała taką samą dawkę soi codziennie przez trzy miesiące. Żaden z badanych nie miał problemów z hormonami tarczycy.
Po miesiącu naukowcy zauważyli, że u wszystkich osób badanych wzrosło stężenie TSH, ale jego wartości mieściły się w normie. Po trzech miesiącach codziennego spożywania soi u badanych pojawiło się wole, czyli powiększenie tarczycy oraz objawy sugerujące niedoczynność tarczycy, czyli senność, osłabienie i zaparcia. Objawy te ustąpiły po miesiącu od odstawienia soi.
Jak wykazano w badaniu z 2004 r., niemowlęta karmione preparatami sojowymi, miały przedłużony wzrost hormonu tarczycy w porównaniu do niemowląt karmionych preparatami pozbawionymi soi.
Sprawdź również: Dieta w niedoczynności tarczycy