Parówki – ile mają kalorii, z czego są zrobione, przepisy
Parówki to popularny mięsny wyrób. Jednak czy tak naprawdę wiemy, jaka jest ich kaloryczność, z czego są zrobione i w jaki sposób je przyrządzać? Sprawdźmy to.
1. Ile kalorii mają parówki?
Wśród produktów mięsnych można znaleźć wiele rodzajów parówek. W sklepach znajdziemy: parówki cielęce, parówki drobiowe, parówki sojowe, a nawet parówki dla dzieci.
Powszechnie przyjęło się, że najzdrowsze są parówki z szynką. Należy jednak zachować rozwagę i przede wszystkim czytać skład na etykietach produktów. Może się przecież okazać, iż wybrany przez nas produkt zawiera jedynie 3% dodatku szynki.
Ile kalorii mają parówki? W 100 gramach parówek znajdziemy około 250 - 350 kcal. Im więcej sztucznych składników i mniej mięsa, a więcej tłuszczu, tym więcej kalorii w produkcie.
Przeciętna parówka ma w sobie około 20 - 25% tłuszczu wieprzowego. Co ciekawe parówki wieprzowe zwykle są bardziej kaloryczne niż parówki drobiowe.
2. Z czego zrobione są parówki?
Producenci parówek przekonują nas, że ten rodzaj wędlin powinien zawierać przynajmniej 50% mięsa, a wyroby wysokiej jakości mają go nawet w 80%. W praktyce niejednokrotnie spotykamy się z wyrobami, które często nie są prawdziwe, bo zawierają, tzw. MOM, czyli mięso oddzielane mechaniczne. Takie produkty są najgorszej jakości.
Jak robi się takie parówki? To nic innego jak mielenie resztek mięs, skórek i przyklejonych do nich kości. Ich rozdrabnianie odbywa się w odpowiednich maszynach. Następnie powstałą mieszankę przeciska się przez sito. Wtedy dochodzi do oddzielenia kawałków kości od innych chrząstek.
Finalnie skład takich parówek zawiera 50% tkanki mięśniowej, tkankę łączną oraz rozdrobnione tkanki chrzęstne i kości. Do mięs oddzielonych mechanicznie dodaje się też dużo środków konserwujących, by ich data ważności była jak najdłuższa. Substancje te niekoniecznie sprzyjają naszemu zdrowiu.
Do konserwantów często występujących w składzie wyrobów mięsnych, w tym parówek należy azotyn sodu, który hamuje rozwój bakterii oraz utrzymuje kolor mięsa.
Natomiast za polepszanie smaku odpowiada kontrowersyjny glutaminian sodu. Ten składnik może powodować reakcję alergiczną i bóle głowy.
Aby parówka zachowała zwartą konsystencję, podczas jej produkcji dodawane są specjalne emulgatory. To dzięki nim otrzymuje się produkt o jednorodnej masie, w którym wiąże się tłuszcz, woda i mięso. Emulgatory to najczęściej fosforany, które komplikują prawidłowe przyswajanie wapnia.
I w końcu istotnym składnikiem parówek jest woda. W parówkach przeważnie znajduje się aż 60% tej cieczy. Woda zostaje dodana, ale wchodzi też w skład dodanego wcześniej mięsa.
3. Przepis na parówki
Wybierając wyrób z dużą zawartością mięsa, przy okazji można zrobić ciekawe dania z parówek. Najprostsze sposoby przyrządzania tej wędliny to jej ugotowanie lub usmażenie. Jednak wykwintniejsze dania z parówek opierają się na zastosowaniu ciasta.
Parówki w cieście francuskim to prosty i smaczny pomysł na obiad. Na rozmrożonym cieście należy ułożyć parówki, mozzarellę pokrojoną w plasterki oraz kawałki suszonych pomidorów. Po zawinięciu ciasta, tak by zakryło nadzienie, należy wstawić je do rozgrzanego piekarnika i za 20 min można wyjąć gotowe danie.
Smakowitym przepisem są, również parówki w cieście naleśnikowym. Należy przygotować ciasto na naleśniki, po czym je usmażyć. Do tego dodajemy pokrojone pieczarki i oczywiście parówki, które podgrzewamy na patelni razem z serem żółtym. Kiedy już dodamy farsz do ciasta, całość trzeba podgrzać, aż do zrumienienia i gotowe.