Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś

Pasta z bobu

 Agnieszka Gotówka
01.09.2016 08:52
Pasta z bobu
Pasta z bobu (123RF)

To bardzo zdrowa roślina strączkowa. Warto przygotować z niej pyszną pastę kanapkową.

Bób zawiera sporą ilość białka, dlatego też jest dobrą alternatywą dla mięsa. Wiele w nim ponadto kwasu foliowego, potasu, witamin z grupy B i błonnika. Wspomaga pracę układu nerwowego i leczenie niedokrwistości. Polecany jest pacjentom z chorobami układu krążenia.

Bób jest ponadto źródłem lewodopy, prekursora dopaminy (neuroprzekaźnik odpowiedzialny z przekazywanie impulsów miedzy komórkami nerwowymi), dlatego też niektóre leki przeciwko chorobie Parkinsona są produkowane na bazie tej rośliny strączkowej.

Ostrożnie do konsumpcji bobu podchodzić muszą chorzy na dnę moczanową

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Zdarza się ponadto, że bób wywołuje poważną reakcję alergiczną. Najczęściej związana jest ona z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (enzymu G6PD), a chorobę tę określa się mianem fawizmu (choroba fasolowa).

Bób jest warzywem, które na długo pozwala zapomnieć o głodzie. Stanowi więc idealną propozycję na śniadanie, zwłaszcza w formie pasty kanapkowej.

Składniki:

  • 1/2 kg świeżego bobu,
  • sok z jednej limonki,
  • 2 szalotki,
  • 2 ząbki czosnku,
  • łyżka cukru,
  • przyprawy i zioła: sól, pieprz, oliwa, majeranek, cząber.

Przygotowanie:

W wodzie z dodatkiem łyżki cukru należy ugotować bób, pod koniec gotowania dodając łyżeczkę majeranku, odrobinę cząbru i szczyptę soli. Bób należy odcedzić, przelać zimną wodą, a po ostudzeniu – obrać.

Szalotkę trzeba pokroić w drobną kostkę, a następnie zalać sokiem z limonki i odstawić na 30 minut.

Kolejny krok to roztarcie bobu na gładką masę, do której dodać należy sól, oliwę, pieprz, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz szalotki. 

Pasta idealnie komponuje się z grzankami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze