Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Emilia Kołodziejska

Pasy odchudzające

Avatar placeholder
18.04.2019 09:26
Pasy odchudzające
Pasy odchudzające (123RF)

Pasy odchudzające są coraz częściej popularne w dzisiejszych czasach. Głównie ze względu na ich odpowiednie rozreklamowanie. Producenci często zapewniają, że dzięki nim bez żadnego wysiłku uzyskamy piękną, zgrabną sylwetkę czy płaski brzuch. W dzisiejszym szybkim trybie życia łatwo ulegamy takim zachętom, bowiem „czas to pieniądz”. Jednak czy pasy odchudzające są tak naprawdę skuteczne w odchudzaniu?

1. Pasy odchudzające a odchudzanie

Chociaż producenci reklamują swoje produkty z jak najlepszej strony, często mijają się z prawdą. W wyniku stosowania pasów odchudzających nie poprawi się metabolizm ani nie zgubi się zbędnych kilogramów. Bez odpowiedniej diety, ćwiczeń fizycznych i stosowania kremów wyszczuplających nie udało się nikomu zrzucić na wadze. Pasy wyszczuplające stosowane są najczęściej na jedno miejsce, np. na brzuch czy udo. Nie ma co liczyć na to, iż dzięki temu pozbędziemy się nadwagi czy otyłości. Płaski brzuch jest niekiedy ciężki do uzyskania, bowiem u niektórych osób istnieją predyspozycje do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w tym miejscu. Czynniki te to np. geny, sposób odżywiania, ilość komórek tłuszczowych w organizmie czy kondycja naszych mięśni. Na większość z nich możemy w pewien sposób wpłynąć, niestety jednak nie dzięki takim urządzeniom, jak pasy do odchudzania.

2. Jak działają pasy odchudzające?

Wyróżniamy kilka rodzajów pasów do odchudzania. Są to pasy wibrujące, pasy masująco-wibrujące czy pasy z funkcją sauny i inne. Takie gadżety wprowadzają w wibrację zewnętrzną warstwę tkanek, mięśni. W wyniku tego, w tej części ciała, na którą stosujemy pas, wzrasta temperatura i poprawia się ukrwienie ciała. Lepsze ukrwienie powoduje lepsze dotlenienie tej części ciała. Zatem pas wyszczuplający działa jak masaż. Powoduje rozmasowanie tkanki tłuszczowej, co może wywołać optyczne zmniejszenie cellulitu. Ta część ciała jest gładsza, jędrniejsza i mniej opuchnięta. Jednak używanie pasa wyszczuplającego nie powoduje zredukowania ilości tkanki tłuszczowej. W niewielkim stopniu mięśnie są stymulowane do pracy, jednak aby uzyskać pożądane efekty, trzeba byłoby stosować go praktycznie non stop, a nie 10 minut dziennie, jak w reklamie. Moc działania pasa także powinna być dużo większa, a to wiąże się z dużym bólem stosowania pasa. Tak więc, czy stosowanie pasów odchudzających jest takie dobre?

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Użytkowanie pasów wyszczuplających wiąże się także z pewnym ryzykiem. Do ich efektów ubocznych zalicza się:

  • Zaburzenia w pracy stymulatorów serca, sztucznych zastawek i innych urządzeń elektrycznych. Dlatego też u takich osób pasy wyszczuplające są bezwzględnie przeciwwskazane.
  • Zaczerwienienia skóry czy opuchlizna w miejscu stosowania.

Nie zaleca się także ich stosowania podczas ciąży. Nie jest bowiem znany wpływ ich działania na rozwijający się płód.
Aby uzyskać piękną sylwetkę, płaski brzuch czy uwydatnione mięśnie, nie można iść na łatwiznę. Tylko dzięki przestrzeganiu zasad odpowiedniej diety i właściwym ćwiczeniom fizycznym uzyskamy odpowiedni efekt. Może to być połączenie diety niskotłuszczowej oraz ćwiczeń aerobowych i siłowych, a także odpowiednia siła woli. Pasy odchudzające to tylko strata pieniędzy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze