Pij 1 łyżeczkę po śniadaniu. Nalewka z agrestu wzmacnia serce, chroni przed anemią i miażdżycą
Po ten letni owoc warto sięgać nie tylko ze względu na jego orzeźwiający słodki i lekko kwaskowaty smak, ale również z powodu wielu prozdrowotnych właściwości. Żeby skorzystać z dobroczynnego działania agrestu, możesz samodzielnie przyrządzić z niego leczniczą nalewkę. Prosty przepis na tę miksturę znajdziesz poniżej.
1. Właściwości agrestówki
Regularne sięganie po agrestówkę usprawni pracę naszego układu immunologicznego, dzięki czemu będziemy bardziej odporni na wirusowe i bakteryjne infekcje. Poza tym domowy preparat na bazie owoców agrestu wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, żółciopędne i przeciwmiażdżycowe.
Dzięki zawartości przeciwutleniaczy agrestówka chroni nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, obniża ryzyko rozwoju chorób nowotworowych i opóźnia proces starzenia się organizmu. Cenne substancje obecne w agreście zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia anemii, schorzeń układu sercowo-naczyniowego i zaburzeń hormonalnych.
2. Jak zrobić nalewkę z agrestu?
Składniki:
- 1 lit spirytusu,
- 2 kg agrestu,
- sok z 1 cytryny,
- 1 litr wody,
- 1 kg cukru,
- cukier waniliowy.
Na początek dojrzałe owoce należy dokładnie umyć i usunąć z nich ogonki. Następnie zgniatamy albo nacinamy agrest tak, żeby popękał. Umieszczamy go w słoju. Owoce zasypujemy białym cukrem i cukrem waniliowym. Do mieszaniny dolewamy wodę, spirytus i świeży sok wyciśnięty z cytryny.
Pojemnik zakręcamy i zostawiamy na dwa tygodnie w nasłonecznionym miejscu. Żeby składniki dobrze się ze sobą wymieszały, warto od czasu do czasu potrząsnąć słoikiem. Kiedy minie 14 dni, miksturę przecedzamy przez sitko z gęstymi oczkami i przelewamy do butelek, które szczelnie zakręcamy. Po ok. sześciu miesiącach będziemy mogli skorzystać z prozdrowotnych właściwości agrestówki. Nalewkę spożywamy po jednej łyżeczce w godzinach porannych po śniadaniu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl