Trwa ładowanie...

Pikantne potrawy obniżają współczynnik śmiertelności

Avatar placeholder
09.12.2015 12:20
Pikantne potrawy obniżają współczynnik śmiertelności
Pikantne potrawy obniżają współczynnik śmiertelności (Zdjęcie przypraw / Shutterstock)

Wśród osób spożywających na co dzień pikantną żywność, taką jak papryka chili, notuje się o 14 proc. mniejszą śmiertelność w porównaniu z osobami, które nie gustują w ostrych daniach – wynika z badań opublikowanych przez brytyjskie czasopismo medyczne „BMJ”. Nawet, jeśli ludzie spożywają pikantne potrawy tylko raz lub dwa razy w tygodniu, współczynnik umieralności wciąż jest niższy o 10 proc.

10 sposobów na odchudzenie swojej lodówki
10 sposobów na odchudzenie swojej lodówki [10 zdjęć]

Jogurt grecki w lodówce to pozycja obowiązkowa. Jest to nie tylko podstawowy produkt na śniadanie, ale

zobacz galerię

1. Dlaczego warto jeść pikantne potrawy?

„Przyprawy i ich bioaktywne składniki, takie jak kapsaicyna, mogą mieć właściwości odchudzające, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, jak i zwalczające nadciśnienie” – mówi współautor badań Jun Lv, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Peking w Pekinie.

Dzięki tym cechom pikantne przyprawy mogą chronić przed rakiem, chorobami serca i chorobami układu oddechowego. Lv twierdzi też, że pikantne składniki żywności mogą również prozdrowotnie wpływać na florę fizjologiczną człowieka.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Badania opublikowane przez „BMJ” oparto na analizie diety niemal pół miliona osób zamieszkujących różne obszary Chin. Pikantną żywność zdefiniowano jako potrawy zawierające paprykę chili lub inne składniki z niej wytworzone, jak np. olej chili. Jednak inne dodatki również mogą korzystnie wpływać na zdrowie.

Autorzy badania twierdzą, że osoby stosujące w diecie ostrą paprykę mają również tendencję do sięgania po przyprawy, takie jak papryka, kminek czy pieprz czarny.

Przyprawy te mają też inne pożyteczne właściwości, które mogą być odpowiedzialne za niektóre z dodatkowych zaobserwowanych korzyści zdrowotnych wśród badanych.

Nie są to pierwsze badania wskazujące na zbawienny wpływ ostrych dań. Wcześniejsze analizy z Uniwersytetu Purdue wykazały, że pikantna żywność może pomóc kontrolować apetyt i polepszać metabolizm. Uważa się też, że kapsaicyna, czyli jeden z bardzo ostrych związków w chili, może również aktywować ośrodki energetyczne tkanki tłuszczowej brunatnej i tym samym przyczyniać się do spalania kalorii.

Jeśli więc lubisz ostre potrawy, możesz bez wyrzutów sumienia podkręcać temperaturę swoich dań. Spróbuj też sięgać po najświeższą z możliwych wersji chili. Badania wykazały, że świeża papryka chili ma bardziej dobroczynny wpływ niż jej wersja suszona, olej chili lub sos chili.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze