Pokonała raka. Wymienia 6 produktów, które działają antynowotworowo
1 z 7Wysokoprzetworzona żywność i brak ruchu
Coraz więcej Polaków choruje na nowotwory. Utarło się przekonanie, że to choroby uwarunkowane genetycznie, tymczasem kolejne badania wskazują, że w 90 proc. przypadków decydującą rolę odgrywają: używki, dieta, aktywność fizyczna i środowisko życia.
Na naszą niekorzyść działa wysokoprzetworzona żywność i brak ruchu. Analizy przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z Uniwersytetu Imperial College London wykazały, że taka dieta zwiększa m.in. ryzyko raka jajnika i mózgu.
- Żywność, która przeszła przez wielokrotną obróbkę, prawie na pewno jest kancerogenna. Coraz częściej sięgamy po tanie, wysokoprzetworzone gotowe dania, czyli coś, co pierwotnie było surowe, następnie ugotowane albo usmażone, wychłodzone i zapakowane w plastik, a potem odgrzane. Przy tak wielokrotnej obróbce żywności powstaje cała gama szkodliwych substancji, m.in. wolne rodniki, czyli małe cząsteczki, które mogą powodować uszkodzenie DNA i co za tym idzie, sprzyjają powstawaniu nowotworów - podkreśla dr Błażej Bojanowski, specjalista radioterapii onkologicznej, NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Katowicach, asystent w Katedrze Onkologii i Radioterapii SUM.