Połącz z tym buraka i wyhamuj raka. Dr Skoczylas zdradza sekretną broń na nowotwory
Należą do najtańszych i najbardziej powszechnych warzyw w Polsce, dostępnych przez cały rok w każdym sklepie. Mimo to nie cieszą się zbyt wielką popularnością, a szkoda. Zdaniem dra Skoczylasa w połączeniu z jednym produktem spożywczym buraki stają antynowotworową bombą.
1. Buraki - niedoceniane warzywo
Dr Marek Skoczylas, z wykształcenia lekarz stomatolog, jest popularyzatorem wiedzy medycznej w internecie i autorem książki "Zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie". Na platformie YouTube ma niemal 850 tys. subskrybentów. W jednym z nagrań wyjaśnia, jak wielka moc drzemie w buraku.
- Okupuje dolne, niewidoczne półki, zasłonięty modnymi bananami czy pomarańczami - mówi dr Skoczylas i dodaje, że gdyby każdy z nas znał prawdziwą wartość buraka, to "schylałby się po niego chętniej niż po przypadkiem odnalezioną sztabkę złota".
Ekspert wyjaśnia, że buraki zawierają wiele cennych witamin i pierwiastków. Są źródłem witaminy C, kwasu foliowego, żelaza, potasu, fosforu i sodu. W burakach znajdziemy kluczowy dla pracy jelit i mikrobiomu jelitowego błonnik oraz cenne dla serca azotany.
Jednak dr Skoczylas zwraca uwagę szczególnie na jeden składnik warzywa - betainę.
- To właśnie ten związek nadaje burakom wręcz magicznych właściwości - mówi. - Natomiast kiedy połączymy go z jeszcze inną substancją, mianowicie choliną, jego wpływ na nasze zdrowie jest wręcz nie do przecenienia.
Ekspert ma na myśli jajka - jedno średniej wielkości zawiera ok. 125 mg choliny, czyli 25-30 proc. dziennego zapotrzebowania na tę substancję. Wykazuje działanie ochronne na mózg i układ nerwowy, zmniejsza stres oksydacyjny i gasi stan zapalny, a nawet łagodzi objawy astmy. To jednak nie wszystko.
2. Tajna broń na raka
Autor nagrania wyjaśnia, że połączenie betainy z choliną może chronić przed rozwojem nowotworów, w tym rakiem piersi i zwiększa szanse na przeżycie już po diagnozie. Powołuje się przy tym na badanie z 2016 r., w którym naukowcy wskazują, że betaina wraz z choliną może zmniejszać ryzyko raka piersi nawet o 58 proc.
Burak poza betainą zawiera kwas felurowy, rutynę, kemferol i kwas kawowy, zmniejsza zatem również ryzyko innych nowotworów, w szczególności raka jelita grubego. Na dowód dr Skoczylas powołuje się na badanie opublikowane na łamach "Clinical Nutrition".
Ekspert mówi, że zaleca, by włączyć buraki do diety, bo mają także inne właściwości: mogą chronić wątrobę za sprawą wspomnianej już betainy, która "działa jak kompres" na narząd, cofa stłuszczenie, a nawet może oczyszczać ją z toksyn, w tym z metali ciężkich.
W rzeczywistości badań potwierdzających rewelacyjne działanie skromnego warzywa korzeniowego na zdrowie jest znacznie więcej. Burak został zaliczony do jednego z dziesięciu warzyw o najsilniejszych właściwościach przeciwutleniających.
Dzięki składnikom, które zawiera, może również:
- chronić przed stanem zapalnym organizmu i zmniejszać objawy chorób zapalnych, np. ból stawów,
- poprawiać przepływ krwi, obniżając ciśnienie krwi i chroniąc przed chorobami serca czy udarem mózgu z uwagi na zawartość azotanów,
- obniżać poziom homocysteiny, która powiązana jest z miażdżycą,
- wspomagać wydolność organizmu podczas wysiłku,
- zmniejszać ryzyko osteoporozy,
- łagodzić objawy menopauzy.
Dr Skoczylas wskazuje, że burak w diecie jest szczególnie cenny dla osób z cukrzycą typu 2, bo warzywo wpływa m.in. na metabolizm glukozy.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl