Trwa ładowanie...

Polska sałatka wysoko w światowym rankingu. Składa się tylko z 3 składników

Avatar placeholder
09.05.2024 11:30
Mizeria wysoko w światowym rankingu kulinarnym
Mizeria wysoko w światowym rankingu kulinarnym (East News)

Najpopularniejsza polska sałatka znalazła się na wysokiej lokacie w światowym rankingu. Kto ją wyprzedził i co zachwyciło jury w naszej klasycznej surówce z ogórków?

spis treści

1. Mizeria doceniana na świecie

Mizeria znalazła się na 14. miejscu w rankingu najlepszych sałatek na świecie. Dlaczego uważamy to za sukces? Bo składająca się z tylko trzech składników prosta sałatka wyprzedziła w rankingu kilkadziesiąt znacznie bardziej wyrafinowanych i złożonych receptur z całego świata.

Krytycy kulinarni nie umieli jednak wyjaśnić pochodzenia samej nazwy sałatki.

Zobacz film: "Sok z kiszonych ogórków. Właściwości"

"Nazwę potrawy można tłumaczyć jako nędzę. Choć pochodzenie nazwy nie jest znane, uważa się, że nazwa została podana w ramach żartu i jakoś utkwiła w tej chrupiącej i kremowej polskiej sałatce" - opisano danie.

2. Najlepsze sałatki na świecie? Króluje Grecja

W rankingu ułożonym przez Taste Atlase pierwszym miejscem wyróżniono potrawę zwaną dakos, która pochodzi z Krety. Sałatka ta składa się z jęczmiennego orkiszu paximadi, dojrzałych pomidorów, oliwek, kaparów i świeżego oregano. Całość zwieńczona jest pokruszonym serem myzithra i obfitą ilością oliwy.

Sałatka dakos z Krety zajęła pierwsze miejsce w światowym rankingu
Sałatka dakos z Krety zajęła pierwsze miejsce w światowym rankingu (Getty Images)

Na drugim miejscu uplasowała się mechouia, czyli pochodząca z Tunezji sałatka z grillowanej cebuli, papryki, pomidorów i czosnku, również polana oliwą z oliwek, a na koniec doprawiona kminkiem, solą i czarnym pieprzem.

Na ostatnim miejscu podium ponownie znalazła się grecka propozycja, tym razem ta najbardziej tradycyja. Sałatka grecka skłądająca się z pomidorów, czerwonej cebuli, ogórka, oliwek i sera to danie znane i lubiane na całym świecie - i nic dziwnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze