Pomogą zasnąć. Przekąski dozwolone nawet przed snem
Mówi się, że przed snem nie warto spożywać posiłków. I jest w tym mnóstwo prawdy. Są jednak pewne przekąski, które w rozsądnej ilości nie zaszkodzą i pomogą nam zasnąć.
1. Gorzka czekolada
Ciemna, gorzka czekolada, charakteryzująca się przynajmniej 70 proc. zawartością kakao, zawiera kilka związków bioaktywnych. Wśród nich jest anandamid, który nazywany jest "cząsteczką błogości", ponieważ sprzyja poczuciu odprężenia. Dostarcza również uspokajającego i zmniejszającego poziom kortyzolu magnezu, znaną ze zdolności poprawy jakości snu teobrominę oraz tryptofan, czyli aminokwas, którego organizm ludzki potrzebuje do wytworzenia melatoniny (hormonu, który pomaga nam zasnąć). Gorzka czekolada wspomaga produkcję serotoniny - tzw. hormonu szczęścia
Co ciekawe, flawonoidy zawarte w gorzkiej czekoladzie mogą załagodzić negatywne skutki braku snu na wydajność umysłową i niektóre parametry sercowo-naczyniowe. Oznacza to, że taką czekoladę warto skonsumować również rankiem po nieprzespanej nocy.
2. Banany
Jeden banan zapewnia prawie 10 proc. dziennego zapotrzebowania na magnez, a przy tym jest źródłem prebiotyków, które odżywiają zdrowe bakterie w jelitach i są naturalnym środkiem łagodzącym stres. Owoc ten zawiera również tryptofan, który poprawia niemal wszystkie wskaźniki jakości snu.
Witamina B6 znajdująca się w bananach pomaga tryptofanowi w produkcji melatoniny, a według badania klinicznego opublikowanego w "Minerva Pediatrics" obie te substancje mogą również działać razem, ograniczając wybudzanie się w nocy.
Pamiętajmy, żeby we wszystkim zachować umiar. Bananów powinny unikać osoby na diecie niskowęglowodanowej. Zwłaszcza dojrzałe owoce składają się składają się przede wszystkim z węglowodanów.
3. Kiwi
Owoce kiwi są bogate w szereg składników odżywczych, m.in. witaminę C, witaminy z grupy B, potas oraz antyoksydanty. Mogą odgrywać istotną rolę w poprawie jakości snu. Badania wykazały, że spożywanie kiwi na godzinę przed snem może przyczynić się do lepszego zasypiania, głębszego snu oraz zmniejszenia częstości przebudzeń w nocy. Te korzystne efekty są częściowo przypisywane serotoninie oraz składnikom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl