Trwa ładowanie...

Pomoże schudnąć z ud, ale nie tylko. Jedz śniadanie o tej porze

Avatar placeholder
04.09.2023 08:03
Chcesz schudnąć? Jedz później
Chcesz schudnąć? Jedz później (Getty Images)

Post przerywany, polegający na wprowadzeniu codziennego, kilkunastogodzinnego powstrzymania się od jedzenia. stał się w ostatnich latach bardzo popularny. I jak się okazuje, nie musi wcale polegać na powstrzymywaniu się od wieczornego podjadania. Czy ta metoda rzeczywiście działa?

spis treści

1. Opóźnij porę śniadania

Jak informuje portal cambridge-news.co.uk, Tim Spector (ekspert ds. żywienia i profesor epidemiologii klinicznej) sugeruje, że niektórzy nie są w stanie powstrzymać się od podjadania, inni zaś prowadzą taki styl życia, który uniemożliwia wczesne jedzenie kolacji. Często są to powody, dla których rezygnują ze zbawiennego postu przerywanego.

Tymczasem wieczorne powstrzymanie się od jedzenia, choć wskazane, nie jest wcale konieczne. Wystarczy opóźnić porę spożywania śniadania! Jeśli jesz kolację o 21.00, po śniadanie sięgnij o 11.00, dzięki temu zachowasz 14 godzin postu pomiędzy tymi posiłkami.

2. Zalety postu przerywanego

Post przerywany pomaga regulować poziom insuliny, hormonu odpowiedzialnego za przenoszenie glukozy do komórek. Przerwy w jedzeniu powodują obniżenie poziomu insuliny, co pozwala na wykorzystanie zapasów tłuszczu jako źródła energii.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Wiele badań wskazuje na to, że post przerywany może pomóc zredukować stan zapalny w organizmie, co jest korzystne dla zdrowia ogólnego.

Post przerywany dobrze wpływa na mózg. Niektóre badania sugerują, że post przerywany może poprawiać funkcje poznawcze i pamięć oraz chronić przed niektórymi chorobami neurologicznymi.

Ma również pozytywny wpływ na wagę i zdrowie serca. Długotrwałe przerwy w jedzeniu mogą pomóc w utracie wagi i zmniejszają ryzyko chorób serca.

3. Dlaczego post przerywany działa?

Post przerywany działa m.in. dlatego, że po kilku godzinach od posiłku poziom glukozy we krwi zaczyna spadać. Organizm, szukając alternatywnego źródła energii, zaczyna korzystać z zapasów tłuszczu.

Podczas długotrwałego postu, komórki naszego ciała "oczyszczają się" również z uszkodzonych części i niepotrzebnych białek, co może przyczynić się do poprawy zdrowia komórek oraz wydłużenia ich żywotności.

Prof. dr hab. Andreas Michalsen - ekspert od długowieczności i lekarz ze szpitala Immanuel w Berlinie - podkreśla w wywiadzie dla Die Welt, że badania nad długowiecznością trwają od dziesięcioleci, wielu badaczy nie dożyje efektów swoich eksperymentów, ale pewne jest, że okresowy post i dobre odżywianie ostatecznie nie mają właściwie żadnych skutków ubocznych.

Zaleca stosowanie metody 16:8 lub 14:10 (brak jedzenia przez 16 lub 14 godzin, jedzenie w pozostałym oknie czasowym). - Jeśli chcesz zwiększyć efekt, możesz również ćwiczyć wcześnie rano po nocnym poście, aby całkowicie opróżnić zapasy cukru. Badania pokazują, że poranna gimnastyka potęguje efekt postu - powiedział w rozmowie z Die Welt.

4. Przeciwwskazania do stosowania postu przerywanego

Warto zaznaczyć, że pomimo wielu potencjalnych korzyści, post przerywany nie jest odpowiedni dla wszystkich. Osoby z cukrzycą, niskim ciśnieniem krwi czy problemami z żołądkiem, powinny przed rozpoczęciem takiego reżimu żywieniowego skonsultować się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze