Popularny dodatek spożywczy wpływa na mikroflorę jelitową. Zaskakujące odkrycie naukowców
Guma ksantanowa to popularny składnik lodów, wypieków i sosów do sałatek. Uważano, że ludzki organizm jej nie trawi. Tymczasem najnowsze badania pokazały zupełnie coś innego.
1. Zaskakujące odkrycie
Guma ksantanowa (E415) jest jednym z najbardziej popularnych dodatków do żywności. Ma działanie zagęszczające i przeciwdziała zbrylaniu się sypkich produktów.
Dodaje się ją między innymi do:
- lodów, kremów,
- napojów,
- żelek,
- jogurtów smakowych, serków topionych, śmietany,
- majonezów, keczupów, musztardy,
- wypieków, ciasta, pieczywa,
- przetworów mięsnych,
- sosów do sałatek.
Jest też używana jako zamiennik glutenu. Kiedy została wprowadzona doprzemysłu spożywczego w latach 60. ubiegłego wieku, uważano, że ludzki organizm jej nie trawi. W związku z tym wykluczono, że ma jakikolwiek wpływ na człowieka.
Zaprzeczają temu wyniki najnowszych badań. Zaskoczeni są sami naukowcy.
2. Bakterie się przystosowały
Okazuje się, że bakterie znajdujące się w jelitach były w stanie przystosować się do gumy ksantanowej. Te badane przez naukowców wykazywały zmiany genetyczne umożliwiające jej strawienie. Badania pokazują, że było to związane z aktywnością pojedynczej bakterii z rodziny Ruminococcaceae.
Dotyczy to również innego drobnoustroju - Bacteroides intestinalis. Dzięki specjalnym enzymom, może on dalej rozkładać kawałki gumy ksantanowej, powstałe podczas trawienia przez bakterię Ruminococcaceae.
Badanie zostało ostatnio opublikowane w Nature Microbiology przez zespół naukowców z NMBU we współpracy z University of Michigan i kilkoma innymi partnerami międzynarodowy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl