Trwa ładowanie...

Potas a koncentracja

Potas a koncentracja
Potas a koncentracja (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Gatunek ludzki jest jedynym zdolnym do świadomego, jednopunktowego skupiania uwagi. Kiedy mówimy o koncentrowaniu się, mówimy o możliwości koncentrowania się przez określony czas na określonej czynności lub przedmiocie.

Więcej na temat roli potasu w organizmie

Stara przypowieść zen opowiada historię ucznia, który przyszedł do swojego Mistrza przed opuszczeniem klasztoru. Poprosił go, żeby w jednym zdaniu streścił mu tajemnice sukcesu w życiu.

„Mistrz spojrzał na niego i powiedział:

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"
  • UWAGA!

Na co uczeń powiedział:

  • No dobrze, Mistrzu, ale to było tylko jednym słowem, gdyby Mistrz mógł rozwinąć to, chociażby w trzech słowach.

Na co Mistrz uśmiechnął się i odpowiedział:

  • UWAGA! UWAGA! UWAGA!”.

Tak więc umiejętność skupiania uwagi, czyli inaczej koncentracja, jest najważniejszą z ludzkich umiejętności poznawczych. Jest czynnikiem decydującym o powodzeniu lub niepowodzeniu w życiu.

Gdyby Mistrz zen znał się również na biochemii, w swojej radzie musiałby uwzględnić słowo POTAS. Dlaczego? Otóż niskie stężenie potasu w surowicy krwi jest przyczyną nie tylko osłabienia siły mięśniowej, zaparć, groźnych zaburzeń rytmu serca, ale również ma istotny wpływ na funkcjonowanie naszego umysłu.

Wracając do zajęć biologii i omawianych na nich zagadnień dotyczących funkcjonowania naszego mózgu, wspomnę krótko o synapsach i pompie sodowo-potasowej. Neurony – są niczym światłowody. Synapsy są przestrzeniami, które łączą wyżej wspomniane światłowody, a mechanizm określany w żargonie medycznym pompą sodowo-potasową jest jeszcze mniejszą składową układu nerwowego, która pozwala dzięki transportowi sodu i potasu przez błonę komórkową neuronu wytworzyć energię – potencjał pobudzający nerwy i mięśnie. Co za tym idzie: uwaga, koncentracja, jasność umysłu – zależą od prawidłowego stężenia potasu.

Niskie stężenie potasu daje uczucie zamglenia umysłu, splątanie, uczucie zmęczenia, niemożność optymalnego zaplanowania działania, skutkuje urywaniem się myśli, trudnościami z koncentracją.

Dlatego jeśli odczuwasz wyżej wymienione objawy, skontroluj stężenie potasu w surowicy krwi. Jeśli jest niski (czyli

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.