Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Poznaj niesamowite właściwości wody ogórkowej

Avatar placeholder
23.11.2018 15:19
Poznaj niesamowite właściwości wody ogórkowej
Poznaj niesamowite właściwości wody ogórkowej (Zdjęcie ogórków / Shutterstock)

Woda ogórkowa podbija serca coraz większej liczby osób. Co stanowi o jej wzrastającej popularności? Otóż napój przygotowany ze świeżych ogórków nie tylko wspaniale orzeźwia, przynosząc ulgę podczas upalnych dni, ale za sprawą szeregu cennych składników odżywczych świetnie wpływa na naszą kondycję zdrowotną i wygląd. Sprawdź, co czyni go tak wyjątkowym.

1. Dodatkowa porcja witamin i minerałów

Składniki zawarte w wodzie ogórkowej na wiele sposobów usprawniają pracę naszego organizmu
Składniki zawarte w wodzie ogórkowej na wiele sposobów usprawniają pracę naszego organizmu

Świeżo pokrojone plastry ogórka to prawdziwy zastrzyk cennych dla naszej kondycji zdrowotnej witamin. Wraz z przygotowanym z nich napojem dostarczamy naszemu organizmowi m.in. sporych ilości witaminy A, przyspieszającej proces regeneracji komórek, a także biorącej udział w zwalczaniu szkodliwych wolnych rodników, odpowiedzialnych za zwiększenie tempa starzenia tkanek. Znajdziemy tu także mnóstwo witaminy C, niezbędnej dla zachowania odpowiedniego poziomu odporności organizmu.  Warto wspomnieć, że ogórki stanowią doskonałe źródło żelaza, potasu i wapnia, a więc pierwiastków w dużej mierze odpowiedzialnych za podstawowe procesy życiowe.

2. Naturalne wsparcie w odchudzaniu

Woda ogórkowa to idealna alternatywa dla sztucznie słodzonych napojów, po które tak chętnie sięgamy w upalne dni. Ogórki należą do grona warzyw o najmniejszej kaloryczności, dlatego tym bardziej warto rozsmakować się w nich, kiedy walczymy z dodatkowymi kilogramami. Przygotowany z nich napój działa przy okazji jako naturalny środek moczopędny, pomagający pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. To także doskonały środek na wzdęcia, które – ze względu na prowadzony przez nas zabiegany tryb życia – stają się obecnie coraz bardziej powszechnym, niezwykle uciążliwym problemem. Napój na bazie ogórków wspomaga detoksykację organizmu, dzięki czemu nasze zabiegi na rzecz smukłej sylwetki stają się jeszcze bardziej efektywne.

Zobacz film: "Czemu nie możemy schudnąć?"

3. Broń w walce z nadciśnieniem

Utrzymanie ciśnienia krwi w ryzach jest bardzo ważnym elementem profilaktyki chorób układu krążenia, takich jak choćby zawał serca, który dotyka współcześnie coraz młodsze osoby. Regularne spożywanie wody ogórkowej zapewnia nie tylko utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia – zawarty w niej potas pozytywnie wpływa na pracę serca, prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi i redukuje powstałe już zmiany o charakterze miażdżycowym. Dzięki temu, że napój ogórkowy jest wolny od szkodliwego sodu, pierwiastek ten może działać z maksymalną skutecznością.

4. Odświeżenie dla skóry

Pozytywny wpływ ogórków na skórę jest znany nie od dziś – zawarte w nich substancje zdecydowanie poprawiają jej jędrność i elastyczność
Pozytywny wpływ ogórków na skórę jest znany nie od dziś – zawarte w nich substancje zdecydowanie poprawiają jej jędrność i elastyczność

Na tym jednak nie kończą się korzyści z picia wody ogórkowej. Okazuje się, że ta wszechstronna mikstura oddziałuje na nasze ciało nie tylko od wewnątrz. Z powodzeniem może być stosowana jako naturalny tonik, dzięki któremu skóra odzyska utraconą elastyczność i blask. Zawarte w ogórkach składniki – przede wszystkim krzem i przeciwutleniacze – pomagają zamknąć rozszerzone pory, łagodzą też podrażnienia związane ze zmianami trądzikowymi. Z tego właśnie powodu wyciąg z ogórka stanowi powszechny składnik różnego typu odżywczych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji ciała.

5. Suplement dla mocnych mięśni

Choć woda ogórkowa może wydawać się napojem typowo kobiecym, z pewnością zainteresują się nią mężczyźni, kiedy dowiedzą się, że poprawiający kondycję cery krzem pozytywnie wpływa także na przyrost mięśni. Pełni on rolę nie tylko budulcową, ale i wspomagającą funkcjonowanie całego układu ruchowego, dzięki czemu wzrasta nasza sprawność. Warto zatem w swoim schemacie treningowym uwzględnić przerwę na ogórkowe nawodnienie i obserwować postępujące efekty.

6. Ochrona przed nowotworami

Medycyna naturalna szeroko jest wykorzystywana w profilaktyce chorób nowotworowych. Okazuje się, że wśród produktów sprzyjających leczeniu i zapobieganiu raka znajduje się również ogórek. W jego składzie są obecne związki o nazwie kukurbitacyny, które nadają tym warzywom nieco gorzkawy posmak, wyczuwalny zwłaszcza wtedy, gdy podczas uprawy ogórka wilgotność gruntu jest zbyt niska. Ostatnie badania rzuciły nowe światło na te substancje. Wynika z nich, że mogą one brać udział w zwalczaniu komórek rakowych oraz sprzyjać zapobieganiu ich rozprzestrzeniania się. Zdaniem specjalistów, są one cenne przede wszystkim w profilaktyce nowotworów dróg moczowych. Woda ogórkowa to łatwo dostępny, prosty w przygotowaniu i niedrogi sposób na piękne i zdrowe ciało, o którym marzy przecież każdy z nas. Czy można wymagać więcej?

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g

Brak produktów w wybranej kategorii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze