Profesor zdradza, o której jeść śniadanie, by schudnąć i poprawić przemianę materii
Śniadanie jako najważniejszy posiłek dnia? Są badacze, którzy nie zgadzają się z nadawaniem pierwszemu posiłkowi tak wielkiej rangi. Należy do nich prof. Tim Spector, którego wyniki badań sugerują, że dla przemiany materii lepiej jest odwlec śniadanie do godzinie 11 przed południem.
1. Tam nikt nie choruje z powodu cukrzycy i otyłości
Prof. Tim Spector jest profesorem epidemiologii genetycznej w londyńskim Kings College i dyrektorem Twins UK Registry – jednego z największych światowych rejestrów bliźniąt. Jego badania skupiają się także na mikrobiomie jelitowym i skórnym.
Ekspert uważa, że śniadania powinniśmy jeść zdecydowanie później, niż by się mogło wydawać. To dlatego, że później niż nasi rodzice i dziadkowie chodzimy spać, więc później też spożywamy ostatni posiłek.
Tymczasem zachowanie ok. 14-godzinnego postu nocnego jest kluczowe dla całego organizmu, nie tylko w kontekście przemiany materii i szczupłej sylwetki. Stąd, prof. Spector uważa, że pierwszy posiłek powinniśmy zjadać około godziny 11:00. Jeśli będziemy trzymać się tej reguły konsekwentnie, to według eksperta, możemy zrzucić nawet pięć kilogramów.
Badanie, które ma potwierdzać tę śmiało tezę, ekspert przeprowadził na współczesnych łowcach-zbieraczach, plemieniu Hadza z Tanzanii. Okazało się bowiem, że wśród nich nie występują choroby cywilizacyjne jak otyłość czy cukrzyca typu 2.
Zdaniem prof. Spectora wynika to z faktu, że pierwszy posiłek jadają między godziną 10 a 11 przed południem.
2. Post nocny kluczowy dla mikrobioty jelitowej
Co daje organizmowi odpowiednio długi post nocny?
- Pomaga naszemu metabolizmowi regulować reakcję na cukier we krwi, a także daje naszemu mikrobiomowi czas na stworzenie korzystnych postbiotyków, takich jak maślan - do regeneracji naszych jelit – powiedział prof. Tim Spector w Cheltenham Science Festival in Gloucestershire.
Ekspert dodał, że dla większości z nas jest to najlepszy model, zwłaszcza jeżeli ostatni posiłek zjadamy ok. godziny 20.
- Poszczenie przez 14 godzin dziennie, z zachowaniem takiej samej kaloryczności potraw, jest łatwiejsze do osiągnięcia w dłuższej perspektywie. Działa, ponieważ drobnoustroje w naszych jelitach mają taki sam rytm dobowy jak my i potrzebują okresu odpoczynku – podkreślił.
3. Jeść śniadanie, czy nie jeść?
Śniadanie ma zapobiec przybieraniu na wadze i objadaniu się w późniejszych porach dnia? Zdaniem prof. Tima Spectora może być wręcz przeciwnie – niektórzy tyją właśnie przez to, że jedzą śniadanie.
Jeść śniadania czy nie jeść? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Na pewno jednak teza o zachowaniu postu nocnego jest słuszna. Nie ma to nic wspólnego z modnym w ostatnich latach postem przerywanym (IF, intermittent fasting). Jeden z najpopularniejszych modeli IF zakłada powstrzymywanie się od jedzenia przez 16 godzin dziennie i spożywanie pokarmów jedynie w oknie żywieniowym.
Choć wiele osób pochwala IF za to, że pozwala utrzymać smukłą sylwetkę, a nawet stracić zbędne kilogramy bez większego wysiłku, to dla niektórych taka forma odżywiania może być szkodliwa. Są to chorzy na cukrzycę, kobiety w ciąży, a według niedawnego badania – także osoby, które mają lub są narażone na rozwój zaburzeń odżywiania.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl