Zmniejsza ryzyko śmierci nawet o 50 proc. Naukowcy są pewni
Zbilansowana dieta pozwala zmniejszyć ryzyko wielu chorób, poprawia samopoczucie i wspiera rozwój mózgu. Nowe badania wykazały, że włączenie pięciu produktów spożywczych może przyczynić się do wydłużenia życia.
1. Dieta wspierająca zdrowie
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli, że jedzenie produktów pełnoziarnistych, owoców, warzyw nieskrobiowych, orzechów i nienasyconych olejów może pomóc zmniejszyć ryzyko wielu niebezpiecznych chorób.
Tak się składa, że wszystkie pokarmy wskazane przez zespół są pochodzenia roślinnego. Do swoich wniosków naukowcy doszli po trzech dekadach badań z udziałem ponad 100 tys. uczestników.
"Te zdrowe produkty roślinne są związane z niższym ryzykiem chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, rak jelita grubego, cukrzyca, udar i całkowita śmiertelność" - wyjaśnia w raporcie Linh Bui, autor badania.
Zespół odkrył, że ci, którzy stosowali dietę bardziej przyjazną weganom, byli o 15 proc. mniej narażeni na śmierć z powodu raka lub chorób serca. Ryzyko śmierci z powodu chorób neurodegeneracyjnych było o 20 proc niższe.
Dieta opierająca się głównie na produktach roślinnych wiąże się z mniejszym ryzykiem śmierci z powodu chorób układu oddechowego. Ryzyko to spada nawet o 50 proc.
2. Wybór odpowiednich produktów
Porównanie diet ujawniło, że osoby spożywające więcej pokarmów pochodzenia zwierzęcego są znacznie bardziej narażone na choroby przewlekłe. Wyniki badania zostały zaprezentowane podczas konferencji "Nutrition 2023".
Owoce i warzywa są nie tylko źródłem witamin i minerałów, ale również zawierają błonnik, który pomaga utrzymać odpowiednie funkcje jelit. Warzywa nieskrobiowe zawierają mniej węglowodanów i kalorii.
Oznacza to, że można jeść duże porcje warzyw nieskrobiowych bez obaw o kalorie. Podobnie wygląda to w przypadku produktów pełnoziarnistych - dostarczają dużo błonnika, witamin, minerałów i innych składników odżywczych.
Orzechy są doskonałym źródłem białka, a nienasycone oleje zawierają dobre tłuszcze i inne składniki odżywcze, które zapewniają ochronę przed chorobami serca i cukrzycą. Do tego wspierają mózg i poprawiają pamięć.
Wyniki badań nie oznaczają, że należy całkowicie zrezygnować z mięsa i produktów zwierzęcych. Warto jednak spożywać je z umiarem. Eksperci zalecają, by nie przekraczać 70 g mięsa dziennie i spożywać maksymalnie trzy jajka w ciągu doby.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl