Trwa ładowanie...

"Ziele długowieczności". Posadź w swoim ogrodzie właśnie teraz

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 26.04.2023 15:07
Z "ziela długowieczności" można przygotować napar
Z "ziela długowieczności" można przygotować napar (Getty Images)

Obniża ciśnienie, chroni przed udarem, pomaga na wrzody i bolące stawy. Pochodzące z Azji "ziele długowieczności" potrafi jeszcze więcej. Warto je więc korzystać z jego dobroczynnego wpływu na co dzień i posadzić je teraz w swoim ogrodzie lub na działce.

spis treści

1. Pięciolistny żeń-szeń

"Ziele długowieczności" to gynostemma pentaphyllum - nazywana także pięciolistnym żeń-szeniem. Ta niezwykła roślina jest od wieków stosowana w chińskiej medycynie. Nic dziwnego, bo jej pozytywny wpływ na zdrowie jest wszechstronny.

"Ziele długowieczności" pomaga w różnych dolegliwościach
"Ziele długowieczności" pomaga w różnych dolegliwościach (Getty Images)
Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Choć pochodzi z Azji, gynostemma pentaphyllum z powodzeniem może być też uprawiana w Polsce (w zimie trzeba ją tylko zabezpieczyć przed niską temperaturą).

Dlaczego warto ją mieć w swoim ogrodzie? To bogate źródło witamin z grupy B, a także witaminy A, C, D i E. Ma także wiele cennych minerałów: magnez, fosfor, żelazo, cynk, mangan, selen, wapń i potas.

Zawiera również glikozydy, w dodatku jest ich kilka razy więcej niż w popularnym żeń-szeniu. Roślina zawiera także flawonoidy, sterole, polisacharydy i wiele aminokwasów.

2. Na serce, wątrobę i nerki

W tradycyjnej medycynie chińskiej jest stosowana od wieków. Warto się tym zainspirować, bo wpływ na zdrowie ma niebagatelny.

Działa pozytywnie na serce i układ krwionośny. Obniża ciśnienie i poziom cholesterolu, przez co chroni przed zawałem i udarem mózgu.

Na tym jednak nie koniec. Roślina ma też wpływ na układ oddechowy, nerki i wątrobę. Pomaga też obniżyć poziom cukru we krwi (tę właściwość wykorzystuje się przy leczeniu cukrzycy).

Roślina ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwnowotworowe.

To doskonały środek w walce ze stresem i zmęczeniem. Pomaga pozbyć się napięć, utrzymać równowagę emocjonalną i wzmacnia odporność organizmu.

Wspomaga także leczenie dny moczanowej, wrzodów żołądka i zapalenia stawów.

3. Kto powinien uważać na "ziele długowieczności"?

"Ziele długowieczności" można dostać m.in. w formie kapsułek, ale najbardziej popularne i najtańsze są suszone liście, z których możemy przygotować napar.

Wystarczy wsypać do szklanki ok. 5 gramów suszonych liści i zalać je wrzątkiem. Parzenie powinno trwać od 5 do 30 minut. Dla optymalnych efektów, taki napar pije się 2-3 razy dziennie.

Warto pamiętać, by przed rozpoczęciem kuracji ziołowej konsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Chodzi o wykluczenie niebezpiecznych skutków ubocznych. Dotyczą one przede wszystkim osób, które zażywają leki.

"Ziela długowieczności" nie powinny stosować osoby, które zażywają leki przeciwzakrzepowe, na nadciśnienie oraz uspokajające, ponieważ może ono wchodzić w interakcje i wzmacniać działanie leków.

Nie powinny go także przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze