Przechowywanie żywności w lodówce
Przechowywanie żywności w lodówce to skuteczny sposób na to, by produkty spożywcze jak najdłużej zachowały świeżość. Niska temperatura hamuje rozwój niebezpiecznych drobnoustrojów i zapobiega psuciu się pokarmów.
1. Gdzie w lodówce należy przechowywać produkty spożywcze?
Przechowywanie jedzenia jest dużo prostsze dzięki lodówkom, ale nie wszystkie rodzaje żywności powinny być poddawane działaniu niskiej temperatury. Zanim schowasz coś do lodówki, weź pod uwagę zasady przechowywania żywności.
Należy pamiętać, ze temperatura w lodówce nie jest stała, lecz różni się w zależności od miejsca. Optymalna temperatura na środkowej półce to 5°C. Znając różnice pomiędzy poszczególnymi miejscami w lodówce, bezpieczne przechowywanie żywności stanie się łatwiejsze. Pamiętaj, że w lodówce najzimniej jest na najniższych półkach, gdzie najczęściej są umieszczone szuflady. Temperatura tam powinna wynosi około 2°C. Jest to dobre miejsce na przechowywanie mięsa w lodówce. Unikniesz przy tym także kapania na inne produkty.
Jajka, produkty mleczne, kanapki z kiełbasą, ciasta oraz produkty, na których jest napisane, że po otwarciu powinny być przechowywane w lodówce umieszczaj na środkowych półkach lub na najwyższych. Półki lub szuflady umiejscowione na samej górze to idealne miejsce na przechowywanie warzyw i owoców, które są wrażliwe na niską temperaturę. Półki na drzwiach lodówki są najcieplejszym miejscem w lodówce. Mają temperaturę około 10-15°C, zatem są przeznaczone na produkty, które wymagają jedynie delikatnego chłodzenia. Dlatego też w tym miejscu trzymaj napoje, musztardę, ketchup i masło.
2. Jak przechowywać żywność, aby nie ulegała przeterminowaniu?
Jeśli chcesz prawidłowo przechowywać produkty spożywcze, zastosuj się do poniższych wskazówek.
- Aby żywność była długo smaczna i aromatyczna, owijaj ją w folię lub wkładaj w szczelne opakowania. Resztki jedzenia wkładaj w czyste i płytkie pojemniki z przykryciem.
- Nigdy nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki, ponieważ spowodujesz podniesienie temperatury.
- Jeśli twoja lodówka nie pokazuje temperatury chłodzenia, możesz zakupić w tym celu specjalny termometr. Przechowywanie wówczas stanie się łatwiejsze.
- Zawsze zwracaj uwagę na datę ważności produktu.
3. Jak korzystać z lodówki?
Pamiętaj, by nie kłaść zbyt dużej ilości jedzenia do lodówki. Jeśli produktów jest tak dużo, że nie ma między nimi wolnej przestrzeni, zimne powietrze nie krąży swobodnie, co powoduje, że temperatura w lodówce rośnie. Poza tym, jeśli warstwa szronu akumuluje się, lodówka będzie funkcjonowała niewydajnie. Dlatego trzeba regularnie usuwać szron, na przykład za pomocą ciepłej wody z dodatkiem octu, który dodatkowo usunie nieprzyjemny zapach.
Nie wszystkie produkty spożywcze muszą być trzymane w lodówce, a nawet przechowywane w niskiej temperaturze, ponieważ stracą smak i wartości odżywcze.
Do takich produktów należą: owoce tropikalne, pomidory, zielony groszek, ogórek, * cukinia.
Chleb trzymany w lodówce szybciej stanie się czerstwy. Owoce, które są jeszcze niedojrzałe, także lepiej trzymać w temperaturze pokojowej.
W lecie ustaw odpowiednią temperaturę chłodzenia i upewnij się, że drzwi są za każdym razem szczelnie zamykane. Lodówkę otwieraj tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne i zamykaj ją jak najszybciej. Dzięki tym wszystkim radom przechowywanie żywności w lodówce stanie się łatwiejsze i efektywniejsze.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl