Przepalanka (wódka) - rodzaje, przepis na domową przepalankę
Przepalanka to wódka smakowa produkowana ze spirytusu wymieszanego z karmelem, cukrem wanilinowym lub laską wanilii. Ma złoto-brunatny kolor, przypominający whisky. Przepalankę zazwyczaj pije się solo, w drinkach lub dodaje do herbaty. Jak zrobić domową przepalankę?
1. Co to jest przepalanka?
Przepalanka to słodka wódka smakowa ze spirytusu. Jej nazwa ma związek z przepalaniem cukru, co prowadzi do wytworzenia się karmelu.
Z tego względu wódka bywa nazywana karmelówką, choć nie jest tak gęsta jak oryginał. Dodatkowo do spirytusu i cukru dodawany jest miód, goździki lub wanilia, co wzbogaca smak i aromat trunku.
Przepalanka ma złoto-brunatny kolor, wyglądem przypomina nieco whisky. Niektórzy są zdania, że przepalanka nawet w dużych ilościach nie wywołuje złego samopoczucia następnego dnia.
2. Rodzaje przepalanki
Przepalanka jest bardzo łatwa do przygotowania samodzielnie w domu i daje możliwość eksperymentowania. Dużą popularnością cieszy się przepalanka z odrobiną wanilii, ale można dodać do niej miód, goździki, cynamon, a nawet własne mieszanki przypraw.
Przepalanka może być łagodna lub ostrzejsza w smaku, wszystko w zależności od indywidualnych preferencji. Dodatki smakowe należy wsypywać w momencie rozpuszczania karmelu w wodzie.
Dobrym pomysłem będzie wrzucenie 3-4 goździków, startej skórki pomarańczy i suszonej śliwki. W ten sposób w prosty sposób otrzymamy świąteczną wersję przepalanki, idealną na zimowe wieczory lub rodzinne spotkania.
3. Przepis na przepalankę
Składniki:
- 1000 ml spirytusu,
- 1400 ml wody,
- 4-6 łyżek cukru,
- 2-4 łyżki cukru wanilinowego.
Sposób przygotowania:
Do niewielkiego rondelka wsypujemy cukier i podgrzewamy go na wolnym ogniu, często mieszając. Czynność wykonujemy do momentu, aż cukier zmieni się w karmel. Następnie odstawiamy garnek do przestudzenia.
W osobnym garnku podgrzewamy wodę, cukier wanilinowy i zimny karmel, dokładnie mieszając. Ponownie czekamy aż ostygnie. Następnie do gotowanego przed chwilą płynu dodajemy spirytus, mieszamy i wlewamy do butelek.
Zakręcamy i przechowujemy w chłodnym, zacienionym miejscu przez 3-5 dni, aż trunek nabierze smaku. Przepalankę można pić w kieliszkach, wlewać do drinków lub gorącej herbaty.
4. Przepis na drinka z przepalanką
Składniki:
- 50 ml przepalanki,
- 20 ml soku jabłkowego,
- 20 ml soku z cytryny.
Sposób przygotowania:
Składniki dokładnie ze sobą mieszamy i podajemy w szklankach wypełnionych lodem. Brzeg naczynia warto udekorować plasterkiem cytryny lub limonki.