Trwa ładowanie...

Drinki z wódki – rodzaje i kalorie. Czy od wódki się tyje?

Avatar placeholder
10.12.2021 14:43
Drinki z wódki cieszą się ogromną popularnością.
Drinki z wódki cieszą się ogromną popularnością. (adobestock)

Drinki z wódki są szalenie popularne. Sięgamy po nie przy różnych okazjach, zarówno spotykając się przy stole na okoliczność rodzinnych uroczystości, jak i spędzając czas ze znajomymi w barze. Ich fenomen polega na różnorodności. Z wódki można zrobić bowiem nie tylko proste i tanie drinki, ale i wyrafinowane koktajle. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Popularne drinki z wódki

Drinki z wódki są bardzo popularne. Można do nich dodawać różne składniki, dzięki czemu powstają zarówno wyrafinowane koktajle, jak i proste drinki z wódką.

Popularne drinki z wódką to: Sex on the beach, Blue Lagoon, White Russian, Paradise Bay, Vodka Sunrise, Cosmopolitan, Long Island Iced Tea, Bloody Krwawa Mary, Kamikadze czy Wściekły pies.

Dzięki temu, że drinki z wódki są różnorodne, stanowią konkurencję dla wielu innych popularnych napojów przygotowanych na bazie innych alkoholi. Mowa o takich propozycjach jak drink z Prosecco, drinki z Blue Curacao, drink z Martini Bianco, Rosso czy Fiero, drink z Aperolem.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

2. Co to jest wódka?

Bazą drinków z wódką jest wysokoprocentowy napój alkoholowy, który uzyskuje się przez zmieszanie w odpowiednich proporcjach spirytusu rektyfikowanego z wodą. Zawartość alkoholu etylowego w wódce wynosi zwykle 40% obj. (nie mniej niż 37,5% obj.). Surowcami do produkcji wódek są produkty pochodzenia rolniczego, tradycyjnie zboża lub ziemniaki.

Wódka może być czysta, bez dodatków lub smakowa. Wódki czyste są produkowane są ze spirytusu rektyfikowanego i wody. Wódki gatunkowe to mieszanina spirytusu i wody z dodatkiem składników aromatycznych, smakowych i ewentualnie barwiących.

Do ich wyrobu wykorzystuje się świeże lub suszone owoce, korę i drewno, korzenie i kłącza, zioła i trawy, a także kwiaty, nasiona, olejki eteryczne, esencje i barwnik. Do półproduktów używanych w produkcji wódek gatunkowych należy syrop cukrowy, karmel, morsy owocowe, nalewy owocowe i korzenno-ziołowe oraz destylaty.

3. Ile kalorii ma wódka?

Czysty alkohol jest bombą kaloryczną. W kieliszku 50 ml czystej wódki 40 % znajduje się 110 kcal. Porcja (50ml) wódki smakowej dostarcza około 130 kalorii.

Warto także podkreślić, że alkohol dostarcza organizmowi wielu pustych kalorii, czyli takich, które nie wnoszą żadnych składników odżywczych. Nie ma w niej substancji, które są obecne w piwie czy w winie.

Wartości odżywcze czystej wódki (40%): białko, tłuszcze czy błonnik wynosi 0. Jednocześnie 1 g czystego alkoholu etylowego to 7 kcal, a także ponad 1 g węglowodanów.

4. Ile kalorii ma drink z wódki?

Kaloryczność drinków zależy nie tylko od ilości etanolu, który się w nim znajduje, ale i innych składników, takich jak słód, cukier czy syropy. Kaloryczność drinka wzrasta w zależności od tego, jaką wódkę się pije (czysta czy smakowa) oraz z czym się ją łączy. Jeśli drinki z wódki powstaną z wódki smakowej z dodatkiem słodkich napojów, stają się prawdziwą bombą kaloryczną.

Mając to na uwadze, przygotowując drinki warto starać się obniżyć ich wartość energetyczną. Jak to zrobić? Należy wybierać dodatki o niższej kaloryczności, takie jak tonik, sok z żurawiny, sok pomarańczowy, sok z cytryny lub limonki czy napój dietetyczny.

Do drinka można także dodawać wodę gazowaną. Nade wszystko jednak, pijąc różne trunki, warto pamiętać, by nie przesadzać z jego ilością. Alkohol szkodzi zdrowiu, zwłaszcza pity często i w nadmiernych ilościach.

Ile kalorii ma drink z wódki? Przyjmuje się, że:

  • wódka z wodą gazowaną, dodatkiem cytryny i świeżych liści mięty to 97 kcal,
  • wódka z niesłodzonym sokiem to 145 kcal i 20 g cukru,
  • drink Cosmopolitan ma około 150 kcal,
  • drink Long Island Iced Tea dostarcza 780 kcal.

5. Czy od wódki się tyje?

Od alkoholu się tyje. Wynika to z kaloryczności samego alkoholu, a także jego specyficznego metabolizmu, ale i nieumiarkowania, to znaczy spożywania trunków w dużych ilościach. Co więcej konsumpcja alkoholu bardzo często wiąże się z objadaniem czy spożywaniem niezdrowych pokarmów. To zdecydowanie nie wychodzi na zdrowie.

Alkohol powoduje tycie nie tylko dlatego, że zawiera kalorie. Dowiedziono, że etanol stymuluje wydzielanie estrogenów, co prowadzi do odkładania tłuszczu w okolicy talii i brzucha, a także spowalnia rozwój mięśni.

Poza tym organizm metabolizuje alkohol w pierwszej kolejności, przez co tymczasowo zmniejszają się jego zdolności do rozkładania tłuszczów, białek czy węglowodanów, sprzyjając ich magazynowaniu. Tym samym alkohol oraz drinki z wódką są odpowiedzialne za wzrost masy ciała oraz rozwój otyłości brzusznej.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze