Przez tydzień piłam herbatę z młodej pokrzywy. Efekt? Zdrowa cera i więcej energii
Początek lata to idealna pora na zbieranie świeżej pokrzywy. Ta roślina może znaleźć wiele zastosowań w kuchni i kosmetyce. Według ekspertów działa odmładzająco i oczyszcza organizm. Postanowiłam przez tydzień pić herbatę z pokrzywy. Oto co się zmieniło po tych kilku dniach.
1. Detoks pokrzywowy - jak oczyścić organizm?
Pokrzywa jest rośliną zdecydowanie niedocenioną. Zazwyczaj jest traktowana jako chwast, a zawiera całe mnóstwo witamin oraz minerałów, w tym garbniki, aminy, kwasy pantotenowe i organiczne, serotoninę oraz flawonoidy.
Świeżą pokrzywę można wykorzystać na wiele sposobów. Młode liście dodaje się do sałatek, zup, tworzy wegańskie leczo. Z naparu z liści można przygotować płukankę do włosów, która je wzmocni i nada blasku. Ja jednak zdecydowałam się wykorzystać jej właściwości odtruwające i rozpocząć detoks pokrzywowy. Jak wyglądał mój tydzień?
2. Herbata z pokrzywy
Napary z pokrzywy są często zalecane osobom mającym problemy z drogami moczowymi oraz zapaleniem stawów. Oprócz tego pokrzywa przeciwdziała osłabieniom i anemii, wpływa na rozwój czerwonych krwinek.
Dla mnie osobiście najważniejszymi aspektami działania pokrzywowej herbaty były jej właściwości antyoksydacyjne oraz obniżające poziom cholesterolu i cukru we krwi, gdyż moim głównym celem było oczyszczenie organizmu z toksyn.
3. Gdzie i kiedy zbierać pokrzywę?
Bardzo istotną kwestią jest miejsce i czas zbioru, bo liście pokrzywy zawierają najwięcej witamin i minerałów przed kwitnięciem, więc im młodsza jest roślina, tym lepiej. Można też używać pokrzyw, które odrosły po skoszeniu.
Równie ważne jest, aby zbierać pokrzywę z dala od ruchliwych ulic. Najlepiej wybrać się do lasu lub na łąkę, uzbierać więcej roślin i je wysuszyć.
4. Jak często pić herbatę z pokrzywy?
To akurat zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Żeby poprawić samopoczucie, wystarczy pić napar z pokrzyw raz dziennie. Ja się zdecydowałam na "intensywny" tydzień i piłam herbatę z pokrzywy trzy razy dziennie, ok. 1 godz. przed posiłkiem.
Napar jest bardzo łatwy do przygotowania. Świeże liście pokrzywy wystarczy zalać wrzątkiem, przykryć i odstawić na 5-10 minut.
Herbarta z pokrzywy smakuje specyficznie. Dla mnie była najlepsza w wersji czystej, bez żadnych dodatków. Inni domownicy woleli dodawać do naparu sok z cytryny i miód albo korzenne przyprawy (cynamon, kardamon, imbir).
5. Herbata z pokrzywy. Działanie
Już po kilku dniach stosowania herbaty z pokrzywy, odczułam lekkość w ciele. Dzięki działaniom moczopędnym, z mojego organizmu zniknął nadmiar wody. Okazało się też, że pokrzywa jest świetnym środkiem na odchudzanie, bo przyspiesza przemianę materii.
W kolejnych dniach zauważyłam poprawę nastroju, ponieważ napar działał uspokajająco i redukował poziom stresu. Dzięki temu lepiej spałam.
Po tygodniu picia herbaty z pokrzywy zauważyłam ogólne polepszenie się stanu skóry, która stała się bardziej nawilżona, zniknęły podrażnienia i zaczerwienienia. Moje włosy nabrały zdecydowanie więcej blasku, a waga pokazywała -1 kg. Miałam znacznie więcej energii.
Rezultaty są na tyle zachęcające, że postanowiłam kontynuować picie herbaty z pokrzywy przez kolejny tydzień.
6. Co na to dietetyk?
- Pokrzywa jest bardzo ważnym i wartościowym produktem. Lato to doskonały czas, żeby ją zbierać i spożywać jej świeże liście, gdyż teraz mają najwięcej zdrowych składników. Przede wszystkim pokrzywa jest bogata w antyoksydanty. To zioło również powoduje łagodne działanie moczopędne, co teraz jest ważne dla wielu osób. Dieta bogata w sól powoduje, że nasz organizm zatrzymuje wodę. Pokrzywa może być ratunkiem na to. Zmniejsza ona również niekorzystny dla organizmu nadmiar sodu, który też wynika z nieprawidłowej diety – tłumaczy dr. n. med. Magdalena Białkowska z Wyższej Szkoły Rehabilitacji.
Ekspertka podkreśla, że dobrodziejstwo płynące ze stosowania pokrzywy jest nieocenione.
- O tej porze roku w wielu kuchniach na świecie pokrzywa jest wykorzystywana jako składnik potraw. Przykładowo Francuzi często przyrządzają zupę z pokrzywy. W takiej formie pokrzywa jest również bardzo korzystna dla zdrowia – opowiada Białkowska.
Jednocześnie Białkowska podkreśla, że intensywne stosowanie jakichkolwiek ziół w tym pokrzywy, powinno być konsultowane z lekarzem bądź dietetykiem.
- Każdy detoks to agresywne działanie na organizm i może zaburzyć delikatną równowagę. Pokrzywa może wchodzić w interakcję z innymi ziołami, lekami czy po prostu żywnością. Nigdy nie wiemy jaki efekt uzyskamy. Dlatego uważam, że herbaty z pokrzywy nie powinno się pić częściej, niż 1-2 razy dziennie. Można jednak to robić przez cały rok - opowiada dr. n. med. Magdalena Białkowska.
Zobacz także: Pokrzywa - właściwości, działanie, zastosowanie. Czy picie herbaty z pokrzywy jest zdrowe?