Trwa ładowanie...

Rozmaryn - charakterystyka, właściwości lecznicze, kąpiel rozmarynowa

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
29.03.2021 15:19
Rozmaryn wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. Zawarte w roślinie przeciwutleniacze chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Rozmaryn wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. Zawarte w roślinie przeciwutleniacze chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. (123rf)

Rozmaryn wywodzący się z rodziny jasnotowatych jest gatunkiem wiecznie zielonego krzewu. Roślina ta występuje w stanie dzikim w wielu zakątkach świata, m.in. na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji, Maroko, Portugalii, Francji, czy południowej części Krymu. Rozmaryn wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. Zawarte w roślinie przeciwutleniacze chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dodatkowo, rozmaryn wpływa pozytywnie na pracę mózgu, poprawiając naszą pamięć i koncentrację. Ponadto, posiada on właściwości antykancerogenne i przeciwzapalne. Co jeszcze warto wiedzieć o rozmarynie? Dlaczego od czasu do czasu warto wziąć kąpiel rozmarynową?

spis treści

1. Charakterystyka rozmarynu

Rozmaryn (Rosmarinus officinalis L.) jest gatunkiem krzewu, który wywodzi się z rodziny rodziny jasnotowatych. W warunkach naturalnych rozmaryn może osiągnąć nawet 2 metry, z kolei posadzony w donicy, osiąga wysokość do 70-80 centymetrów.

Roślina posiada równowąskolancetowate, skórzaste, pomarszczone, a także podwinięte na brzegach liście o ciemnozielonej barwie. Warto zaznaczyć, że pod spodem liście pokryte są srebrnym kutnerem. To, co jest charakterystyczne dla rozmarynu, to jego silnie rozwinięty system korzeniowy. W okresie kwitnienia na krzewie rozmarynu wyrastają drobne, niebieskie lub fioletowe, nieco rzadziej białe kwiaty.

Wiecznie zielony krzew występuje na Maderze, Cyprze, Azorach, Wyspach Kanaryjskich w Tunezji, Meksyku, Maroko, Portugalii, Francji, Grecji czy Półwyspie Krymskim, gdzie rośnie w stanie dzikim. Dzięki uprawie szklarniowej, dostępny jest również w naszym kraju.

Zobacz film: "Urządzamy domowy zielnik"

W starożytności sok z rozmarynu wykorzystywany był jako naturalny lek poprawiający słuch, a także środek obniżający poziom glukozy we krwi.

Zobacz także:

2. Właściwości lecznicze rozmarynu

Rozmaryn, dzięki dużej zawartości flawonoidów, takich jak luteolina, genkwanina, diosmetyna, chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i opóźnia starzenie się komórek. Roślina jest cennym źródłem wapnia, żelaza, manganu, cynku, selenu, witaminy A, witaminy B6, witaminy C, a także magnezu.

Innymi cennymi związkami zawartymi w rozmarynie są garbniki. Związki te posiadają właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, ściągające, a także bakteriostatyczne. Nie należy zapominać, że rozmaryn obfituje również w olejki eteryczne cyneol, pinen, cymen, borneol oraz kwas rozmarynowy, a także inne składniki, takie jak rosmanol, metylokarnat, izorosmanol, kwas karnozolowy czy karnozol, epirosmanol. Olejek eteryczny z rozmarynu ma właściwości poprawiające pamięć, koncentrację czy wydajność mózgu.

Jak pokazują badania naukowców z Uniwersytetu Stanowego Kansas, rozmaryn wykazuje silne działanie oczyszczające i antykancerogenne. Przeciwdziała powstawaniu amin heterocyklicznych, rakotwórczych substancji powstałych na skutek obróbki termicznej mięsa. Rozmaryn hamuje również rozwój komórek nowotworowych, zapobiegając rozwojowi raka piersi czy raka jelita grubego. Inne badania wykazały, że roślina skutecznie usprawnia działanie układu trawiennego, zapobiega wzdęciom i niestrawnościom. Warto zaznaczyć, że rozmaryn wykazuje działanie żółciopędne i żółciotwórcze.

Stosowanie mieszanki na bazie rozmarynu, chmielu oraz kwasu oleanowego może przynieść ulgę osobom borykającym się z stanami zapalnymi stawów. Wskazaniem do stosowania rozmarynu są liczne schorzenia i dolegliwości takie jak:

Wskazaniem do stosowania rozmarynu jest również cukrzyca. Jak pokazują liczne badania, roślina skutecznie podnosi poziom insuliny, obniżając jednocześnie poziom glukozy we krwi. Regularne stosowanie rozmarynu, powoduje obniżenie aktywności jelitowej alfa-glukozydazy.

3. Kąpiel rozmarynowa

Kąpiel w rozmarynie to doskonały sposób na regenerację zmęczonych i obolałych mięśni, ukojenie niespokojnych myśli, czy zwalczenie dolegliwości menstruacyjnych. Zawarte w roślinie związki hamują rozwój paciorkowców i gronkowców, charakteryzują się działaniem odkażającym oraz przeciwbólowym. Dodatkowo, posiadają działanie przeciwreumatyczne, odświeżające i ściągające.

Jak przygotować kąpiel rozmarynową?

Przygotuj pół szklanki igiełek rozmarynu, a następnie zalej wszystko wrzątkiem. Odstaw rozmaryn wraz z wodą na kwadrans. Po upłynięciu piętnastu minut przelew odcedzony wywar do wody w wannie. Do kąpieli możesz dodać odrobinę olejku z rozmarynu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze