Trwa ładowanie...

Rozpuszczalny błonnik na spalenie tłuszczu trzewnego

Naukowcy z Wake Forest Baptist Medical Center twierdzą, iż poprzez zwiększenie spożycia rozpuszczalnego błonnika oraz wprowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej możliwe jest skuteczne spalenie tłuszczu wisceralnego.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

spis treści

1. Czym jest tłuszcz trzewny?

Tłuszcz trzewny, czyli inaczej wisceralny, to tłuszcz odkładający się wokół narządów wewnętrznych – w przeciwieństwie do białej tkanki tłuszczowej gromadzącej się pod skórą. Nadmiar tłuszczu trzewnego prowadzi do stłuszczenia wątroby, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Jest on znacznie groźniejszy dla zdrowia niż tłuszcz podskórny.

2. Błonnik rozpuszczalny a tłuszcz trzewny

Naukowcy zaprosili do badania 1114 osób. Byli to przede wszystkim Afroamerykanie i Amerykanie pochodzenia latynoskiego, czyli osoby o pochodzeniu etnicznym, które wiąże się z większym ryzykiem chorób takich jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. W grupie tej występuje również większa skłonność do odkładania się tłuszczu wisceralnego. Uczestnicy badania wypełnili kwestionariusze dotyczące ich stylu życia oraz poddali się tomografii komputerowej, która pomogła określić u nich ilość tłuszczu podskórnego i trzewnego. Po 5 latach powtórzono całą procedurę. Okazuje się, że 10-gramowy wzrost dziennej porcji rozpuszczalnego błonnika łączył się z 3,7-procentowym spadkiem ilości śródbrzusznego tłuszczu trzewnego w ciągu 5 lat badania. Z kolei połączenie takiej diety z umiarkowaną aktywnością fizyczną zwiększało spadek ilości tłuszczu do 7,4 %. Żywność, która dostarcza 10 g rozpuszczalnych włókien to na przykład 2 małe jabłka, kubek zielonego groszku lub ½ kubka fasoli. Z kolei za umiarkowaną aktywność fizyczną uznaje się półgodzinne energiczne ćwiczenia 2-4 razy w tygodniu. Jest to niewielka cena, jaką należy zapłacić za utratę tłuszczu wisceralnego i zdrowsze życie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.