Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Ryż – rodzaje, wartości odżywcze, zastosowanie, korzyści zdrowotne

Avatar placeholder
07.03.2024 12:30
Warto pamiętać, aby zawrzeć ryż w codziennej diecie
Warto pamiętać, aby zawrzeć ryż w codziennej diecie (123rf.com)

Ryż jest ceniony na całym świecie za swoje składniki odżywcze. Jest on najbardziej popularny w Azji. Ryż jest składnikiem wielu diet odchudzających, ponieważ daje dużo energii i uczucie sytości na długo. Z ryżu robi się m.in. makarony, mąkę, papier, piwo i olej.

spis treści

1. Rodzaje ryżu

Na świecie jest ok.800 gatunków ryżu. Co ciekawe ryż jest gatunkiem kaszy. Każdy gatunek ryżu ma inny kształt ziaren oraz smak. Ryż różni się również stopniem oczyszczenia, a co za tym idzie również wartościami odżywczymi.

Gatunki ryżu mają również inną zawartość skrobi, amylopektyny, która jest głównym składnikiem ryżu. Najkrótsze i najbardziej okrągłe gatunki ryżu mają najwięcej amylopektyny, która sprawia, że po ugotowaniu ryż się bardziej klei.

2. Wartości odżywcze ryżu

Ryż to przede wszystkim źródło węglowodanów złożonych, czyli źródła energii. W ryżu znajduje się również potas, magnez, żelazo i cynk.

Zobacz film: "Jak wybrać dobry ryż?"

Co ważne ryż jest również źródłem witamin, takich jak witaminy z grupy B, witamina E i błonnik.

Choć ryż ma bardzo mało białka, to jest ono bardzo wartościowe, ponieważ składa się z aminokwasów egzogennych. Ryż biały jest najuboższy w składniki odżywcze.

Co ważne ryż jako najstarsza roślina uprawna, która w ciągu tysięcy lat się nie zmieniła, jest najlepiej tolerowana przez organizm człowieka.

Ryż jest ceniony za zawartość składników odżywczych i właściwości
Ryż jest ceniony za zawartość składników odżywczych i właściwości (Shutterstock)

3. Zastosowanie ryżu

Bardzo ważną cechą ryżu, szczególnie w dzisiejszych czasach jest to, że ryż jest naturalnie bezglutenowy. Ryż jest polecany osobom na diecie lekkostrawnej i chcącym stracić na wadze. Warto jednak podkreślić, że rozgotowany ryż traci na wartości i lepiej gotować go na półtwardo.

4. Korzyści zdrowotne ryżu

Warto pamiętać, aby zawrzeć ryż w codziennej diecie ze względu na fakt, że nie zawiera glutenu. Nietolerancja glutenu jest popularnym schorzeniem, które powoduje stany zapalne jelit i zatrucie organizmu.

Jednak nawet osoby, u których nie zdiagnozowano nietolerancji glutenu, czują się dużo lepiej po rezygnacji z glutenu, dlatego też ryż zyskuje coraz większe grono wielbicieli.

7 zwyczajów szczupłych ludzi (prezentacja edukacyjna)
7 zwyczajów szczupłych ludzi (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

7 zwyczajów szczupłych ludzi Wydaje ci się, że osoby szczupłe jedzą więcej od ciebie, a to ty masz

zobacz galerię

Ponadto ryż jest źródłem energii i stanowi podstawę pożywienia dla dużej części ludności na świecie.

Ryż powinny jeść osoby z chorymi jelitami. Ryż jest bardzo lekkostrawny i można go jeść w czasie biegunek. Jednocześnie zbyt duże ilości ryżu mogą powodować zaparcia.

Ryż zawiera również dużo skrobi i nie wywołuje gwałtownego wydzielania insuliny. Indeks glikemiczny ryżu zależy oczywiście od sposobu przygotowania ryżu i jego gatunku. In dłużej gotujemy ryż tym wyższy indeks glikemiczny.

Dużo wyższy indeks glikemiczny będzie miał również tzw. ryż błyskawiczny, który jest już podgotowany.

ZOBACZ TAKŻE:

Ryż można śmiało stosować w dietach odchudzających. Dzieje się tak za sprawą niskiego indeksu glikemicznego ryżu. Ryż nie powoduje wzrostu poziomu cukru we krwi. A to insulina sprawia, że magazynujemy energię pod postacią tłuszczu.

Ryż mogą również spokojnie jeść osoby chore na cukrzycę, również za sprawą umiarkowanego indeksu glikemicznego.

Ryż jest też źródłem białka roślinnego, witaminy B i PP, a ma natomiast mało sodu. Ryż ma również pozytywny wpływ na ciśnienie krwi oraz obniża cholesterol.

Na dodatek może uchronić przed nowotworami piersi czy jelit.

Ryż daje wiele możliwości, jeśli chodzi o dania. Ryż jest składnikiem dań głównych, zapiekanek, sałatek, deserów oraz zup.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze