Sabich - historia, przepis na fast food z Izreala
Sabich to kanapka z chlebka pita z jajkiem, bakłażanem i sosem tahini. Jest jednym z najpopularniejszych dań kuchni ulicznej w Izrealu, zajmuje wysokie miejsce w rankingu najsmaczniejszych kanapek świata, przygotowuje się ją też w domach religijnych Żydów przed rozpoczęciem cotygodniowego szabatu. Co warto wiedzieć o sabich i jak przygotować kanapkę z Izreala?
1. Co to jest sabich?
Sabich (sabih) to jedno z najbardziej popularnych dań kuchni izraelskiej. Jest to kanapka z jajkiem ugotowanym na twardo, grillowanym bakłażanem, hummusem, pastą zhug oraz sosem tahini.
Podstawą sabich jest lekki i chrupiący chlebek pita, wypełniony dodatkami. Danie należy do kuchni ulicznej, ale jednocześnie ma duże znaczenie w tradycji szabatowej.
2. Historia kanapki sabich
Sabich istnieje prawdopodobnie od lat 50. XX wieku, wywodzi się z miasteczka Ramat Gan (niedaleko Tel Awiwu). Nazwa pochodzi od arabskiego słowa sabah, które oznacza poranek lub od imienia twórcy Sabicha Cwi Halabi.
Obecnie potrawa ta jest jednym ze znaków rozpoznawczych Izreala, należy również do kuchni ulicznej i stanowi nieodzowny element żydowskiego szabatu.
Kanapka sabich powstała ze względu na zwyczaje szabatowe, które zabraniają gotowania i zmuszają do przygotowania jedzenia wcześniej. Z tego powodu sabich zaczął cieszyć się tak dużą popularnością, wystarczyło wyjąć chlebki pita i wypełnić je dodatkami tuż przed podaniem.
Potrawa najczęściej spożywana jest w porze śniadania przez religijnych Żydów, dodatkowo jest jednym z najpopularniejszych potraw kuchni izrealskiej, również ulicznej. Sabich docenili również międzynarodowi smakosze, uwzględniając ją w rankingu najsmaczniejszych kanapek na świecie.
3. Przepis na sabich
Składniki:
- 4 chlebki pita,
- 4 jajka,
- bakłażan,
- hummus.
Sałatka:
- pomidor,
- mały ogórek,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki,
- 1 łyżka posiekanej kolendry.
Sos tahini:
- 3 łyżki pasty tahini,
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki,
- 2 łyżki posiekanej kolendry,
- 3 łyżki soku z cytryny,
- ząbek czosnku,
- miód, sól i pieprz.
Pasta zhoug:
- 3/4 szklanki oliwy z oliwek,
- 3 ząbki czosnku,
- 2 papryczki jalapeno,
- garść świeżej kolendry,
- łyżeczka kardamonu,
- łyżeczka soli,
- łyżeczka kminu rzymskiego,
- pół łyżeczki ostrej papryki.
Sposób przygotowania:
Bakłażana myjemy i kroimy w plastry, zaleca się obranie go, gdy skórka jest bardzo twarda. Na patelni rozgrzewamy niewielką ilość oliwy z oliwek i smażymy plasterki z obu stron aż do miękkości i odsączamy na papierowym ręczniku.
Pomidora i ogórka myjemy i drobno siekamy, dodajemy pietruszkę i kolendrę, całość mieszamy z przyprawami i sokiem z cytryny. Jajka gotujemy na twardo, czekamy aż ostygną, obieramy i kroimy na ćwiartki lub połówki.
Kolejnym etapem jest przygotowanie sosu tahini z pasty, czosnku, natki pietruszki, kolendry i soku z cytryny. Składniki najlepiej zmiksować na gładką masę.
Do pasty zhoug przeciskamy czosnek przez praskę, papryczki drobno siekamy (usuwając wcześniej ostre nasiona lub zostawiając je) i siekamy kolendrę. Składniki przekładamy do pojemnika, mieszamy z przyprawami i oliwą.
Ostatnią czynnością jest podgrzanie na suchej patelni chlebków pita, przekrojenie ich i wypełnienie dodatkami. Na początku smarujemy pieczywo hummusem, układamy bakłażana, dodajemy sos tahini, jajko oraz sałatkę pomidorowo-ogórkową. Wierzch skrapiamy pastą zhoug.