Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Schudnij, a poprawisz swoją pamięć!

Avatar placeholder
15.11.2018 08:55
Schudnij, a poprawisz swoją pamięć!
Schudnij, a poprawisz swoją pamięć!

Odchudzanie nie tylko przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale może również poprawić naszą pamięć. Takie są wyniki nowych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Profesor John Gunstad, główny pomysłodawca badań, uważa, że zmniejszenie masy ciała może poprawić koncentrację i ogólne zdolności poznawcze. Zwrócił on uwagę na to, że „od dawna wiadomo, że otyłość podnosi ryzyko zachorowania na takie choroby, jak Alzheimer i udar mózgu, a najnowsze badania pokazują, że nadwaga może również powodować problemy z pamięcią i koncentracją". Czy w takim razie faktycznie otyłość powoduje problemy z pamięcią, a pozbywając się zbędnych kilogramów, możemy zapobiec schorzeniom i zminimalizować ich dolegliwości?

1. Spadek masy ciała a lepsza pamięć

W swoich badaniach naukowcy przeanalizowali pamięć i koncentrację 150 otyłych osób. Na początku, każdy z uczestników otrzymał test badający wyjściowe umiejętności przypominania i skupienia. Następnie, część pacjentów została poddana operacji zmniejszenia żołądka. Po 12 tygodniach, test badający umiejętności umysłowe został przeprowadzony ponownie. Przed zabiegiem, 23,9% uczestników miało zaburzenia uczenia się, a 22,9 procent miało słabą pamięć rozpoznawania. Jednak po 12 tygodniach od operacji i znacznej utracie masy ciała, testy wykazały, że wydajność umysłowa osób poddanych zabiegowi była o wiele większa. Wśród osób, które nie były poddane zabiegowi, nie zauważono żadnej poprawy. Co więcej, u osób otyłych zauważono pogorszenie pamięciw tym czasie.

2. Odchudzanie a inne schorzenia mózgu

Gunstad podkreślił, że podchodził do tych badań z ogromną ostrożnością. Przyznał również, że wyniki badań nie odpowiadają na wszystkie pytania odnośnie związku pomiędzy utratą wagi a poprawą pamięci. „Jeśli jesteśmy w stanie stwierdzić, co powoduje problemy z pamięcią w pierwszej kolejności, a następnie, jakie pozytywne zmiany w naszej pamięci zachodzą po operacji, jesteśmy na dobrej drodze. Gdy będziemy znali odpowiedź, może dowiemy się, jak otyłość wpływa na schorzenia osób starszych, takie jak choroba Alzheimera, udar mózgu lub pogorszenie pamięci”.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Następne badania mają być przeprowadzone z udziałem osób, które pozbyły się dodatkowych kilogramów poprzez zdrowe jedzenie i aktywność fizyczną. Gunstad jest przekonany, że zmniejszenie masy ciała w tradycyjny sposób, poprzez dietę i ćwiczenia, może mieć podobny, pozytywny wpływ na nasz mózg.

Daria Bukowska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze