Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Ser żółty - wartości odżywcze, kalorie

Avatar placeholder
13.10.2022 14:21
Ser żółty - wartości odżywcze, kalorie
Ser żółty - wartości odżywcze, kalorie

Sery żółte, inaczej nazywane serami twardymi uważa się za bardzo kaloryczne przekąski i składniki różnych dań. Smak sera żółtego ma jednak miłośników na całym świecie. Wiele rodzajów sera żółtego produkowanych i sprzedawanych jest na całym świecie, a przemysł serowy jest bardzo duży. Wielu z nas korzysta z sera żółtego w kuchni, jednak należy przyjrzeć się temu, z czego tak na prawdę zrobiony jest ser, którego używamy, a także czym charakteryzują się poszczególne rodzaje.

spis treści

1. Ser żółty - wartości odżywcze

Ser żółty, chociaż w pewnym momencie panowała opinia, że to niezbyt zdrowy element diety, jest w istocie bardzo cenny dla naszego organizmu. Ser żółty jako źródło białka znany był już od dawna.

Ser żółty zawiera skoncentrowane, łatwo przyswajalne białko, a także składniki mineralne.

Zobacz film: "6 powodów, dla których warto jeść ser"

Oprócz tego, ser żółty bogaty jest także w witaminę D oraz witaminę A.

Ser żółty w diecie wegetariańskiej stanowić może doskonały zamiennik mięsa. Osoby na diecie wegetariańskiej często stają przed problemem pozyskiwania białka i minerałów potrzebnych naszemu organizmowi do funkcjonowania.

Ser żółty zawiera dużo białka, które buduje przede wszystkim nasz układ mięśniowy, oraz skoncentrowane ilości wapnia, który wzmocni nasz układ kostny.

Pytania i odpowiedzi lekarzy na ten temat

Mamy z pewnością powinny pomyśleć o podawaniu sera żółtego dzieciom, które niechętnie spożywają mleko. W ten sposób nadrobimy potencjalne niedobory wapnia i zapobiegniemy przyszłym niedoborom tego pierwiastka, dzięki czemu układ kostny naszego dziecka będzie silny i zdrowy.

Wapń zawarty w serze żółtym zapobiega też próchnicy zębów.

Spożywanie sera żółtego może także pozytywnie wpłynąć na naszą urodę, a to głownie za sprawą cynku, który poprawia kondycję paznokci oraz włosów.

Sery żółte z reguły nie wywołują alergii, ze względu na niską zawartość substancji alergogennych, dlatego nie musimy obawiać się, że po spożyciu sera wystąpią u nas przykre dolegliwości.

5 najzdrowszych gatunków sera
5 najzdrowszych gatunków sera [12 zdjęć]

Sery są uważane za wrogów zdrowej diety, głównie ze względu na zawarty w nich tłuszcz i laktozę. Wiele

zobacz galerię

2. Ser żółty - kalorie

Ser żółty jest niestety produktem wysokokalorycznym, dlatego spożywanie go w nadmiarze nie jest wskazane. Warto jednak spojrzeć na nasze nawyki żywieniowe.

Zazwyczaj podawana jest bardzo duża wartość kaloryczna dochodząca nawet do 300 kalorii na 100 gramów, jednak prawdopodobnie, tak jak większość społeczeństwa, spożycie takiej ilości sera na pewno zaspokoiłoby nasz głód na tę przekąskę na długi czas.

Ser żółty zazwyczaj spożywany jest w plastrach na kanapce, utarty jako dodatek do makaronów i innych dań lub w formie kostek.

Zazwyczaj jednak nie spożywa się 100 gramowych kawałków sera, ponieważ jest to dosyć słona i tłusta przekąska i spożycie takiej ilości mogłoby wywołać dyskomfort.

Ser żółty spożywać możemy w różnych formach, powinniśmy jednak pamiętać o jego wysokiej wartości kalorycznej
Ser żółty spożywać możemy w różnych formach, powinniśmy jednak pamiętać o jego wysokiej wartości kalorycznej (123RF)

Kaloryczność sera żółtego może zatem zależeć od tego, ile go spożywamy w ciągu dnia, ale także od gatunku sera. Poszczególne gatunki mogą charakteryzować się jeszcze wyższą wartością odżywczą niż ta wymieniona powyżej.

Spożywanie sera jest mimo to wskazane, chociażby ze względu na zawarty w nim wapń. Wapń zawarty w serze żółtym jest ważny nawet w starszym wieku, ponieważ jego niedobór może prowadzić do osteoporozy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze