Najzdrowsza roślina świata. Rośnie w całej Polsce, a ją ignorujemy
Choć należy do tej samej rodziny warzyw co brokuły, kapusta i jarmuż, nie jest wśród Polaków tak popularna. Ma charakterystyczny ostry zapach oraz lekko gorzkawy smak. Ale przede wszystkim warto ją docenić za moc składników odżywczych, które w sobie zawiera. W ostatnim rankingu najzdrowszych warzyw nie miała sobie równych.
1. Najzdrowsze warzywo świata
Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) postanowiło przeprowadzić ranking najzdrowszych warzyw. W tworzeniu klasyfikacji naukowcy skupiali się na powszechnie dostępnych produktach, które najsilniej wiązały się ze zmniejszonym ryzykiem chorób przewlekłych.
Trzecie miejsce przypadło boćwinie, drugie kapuście pekińskiej, a za najzdrowsze warzywo uznano rukiew wodną. Rukiew wodna należy do rodziny kapustowatych i nie cieszy się tak dużą popularnością, jak inni przedstawiciele roślin z tej grupy.
To wieloletnie warzywo liściaste występuje w siedliskach wodnych w całej Polsce, prócz północno-wschodnich regionów. Jego dobroczynne właściwości doceniano już w starożytności. Wykorzystywano je w leczeniu chorób, takich jak gruźlica czy szkorobut.
W Niemczech jest rośliną zatwierdzoną do stosowania w fitoterapii oraz nieżycie nosa. Jest także składnikiem leków homeopatycznych.
Rukiew wodna ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zawiera liczne flawonoidy, które opóźniają proces starzenia i spowalniają rozwój miażdżycy.
2. Moc witamin i minerałów
Rukiew wodna pozytywnie działa na zdrowie serca. Spożywanie ekstraktu z tego warzywa może zmniejszać powikłania hiperglikemii oraz hipercholesterolemii - donoszą naukowcy z National Institutes of Health. Warzywo zawiera także luteinę, która hamuje uszkodzenia tkanek.
Brukiew wodna jest bogata w witaminy i minerały takie jak:
- witamina E
- witamina C
- wapń
- fosfor
- magnez
- potas
- witamina K.
Najlepiej jadać świeżą rukiew wodną. Jej liście urozmaicą kanapki i sałatki. Można je dodawać także do zup i sosów oraz zrobić z niej pesto.
Po zblanszowaniu liście rukwi można mrozić, ale należy liczyć się z tym, że wówczas stracą część swoich składników odżywczych. Mrożenie może również odbić się na kolorze i smaku warzywa.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl