Trwa ładowanie...

Sernik krakowski - kalorie, wartości odżywcze, przepis

 Kinga Olchowy
04.11.2021 10:57
Sernik krakowski to tradycyjny polski wypiek, składającej się z masy serowej oraz bakalii
Sernik krakowski to tradycyjny polski wypiek, składającej się z masy serowej oraz bakalii (AdobeStock)

Sernik krakowski to tradycyjny polski wypiek, składającej się z masy serowej oraz bakalii. Jego ogromną zaletą jest to, że przechowywany w chłodzie bardzo długo zachowuje swoje właściwości, więc może być serwowany przez kilka dni lub upieczony długo przed spotkaniem rodzinnym. Jak przygotować idealny sernik krakowski i czy jest kaloryczny?

spis treści

1. Jak zrobić sernik krakowski?

Sernik krakowski jest łatwym wypiekiem, a do jego przygotowania nie potrzebujemy wielu składników. Wystarczy jedynie masa serowa (do kupienia w dużych wiaderkach w marketach, ale można także zmielić kilkakrotnie twaróg ręcznie), balakie (najczęściej rodzynki), a także kruche ciasto, które wykonamy z mąki, soli, cukru, jajek oraz masła.

Twaróg na sernik powinien być tłusty, bo wtedy posiada najlepszą konsystencję. Dobrze, jeśli jest trzykrotnie zmielony - najlepiej w maszynce do mięsa. Można także kupić gotowy ser na sernik w dużych, kilogramowych wiaderkach.

Zobacz film: "Połączenie sernika z makowcem. Ten przepis to hit"

Do masy serowej dodaje się także mąkę ziemniaczaną, aby całość była jeszcze bardziej zbita. Czasem dodaje się także masło (w przypadku domowego sera więcej, a w przypadku kupionego - znacznie mniej). Niektórzy sięgają także po skórkę pomarańczową, która nadaje sernikowi niezwykły, świąteczny aromat.

Charakterystyczna dla sernika krakowskiego jest kratka na wierzchu, tworzona z kruchego ciasta.

2. Kalorie i wartości odżywcze

W 100 gramach sernika krakowskiego znajduje się 289 kalorii, w tym:

  • 10.2 g białka
  • 13.7 g tłuszczu
  • 31.2 g węglowodanów

Jest to więc wypiek dość kaloryczny, dlatego warto sięgać po niego sporadycznie. Jeden kawałek na spotkaniu rodzinnym nie zniszczy efektów odchudzania, niemniej jednak z takimi słodkościami nie należy przesadzać w codziennej diecie.

Twaróg jest bogatym źródłem białka, wapnia oraz fosforu i potasu. Dodatkowo zawiera cholinę, która pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Jeśli zdecydujemy się na sernik z rodzynkami, dostarczymy sobie dodatkowo sporo potasu oraz wapnia, ale także magnez, żelazo i witaminę C.

Jednocześnie warto pamiętać, że bakalie zwiększają kaloryczność sernika.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Przepis na sernik krakowski

Sernik krakowski to wyjątkowo łatwy wypiek. Masa serowa jest prosta do wykonania, a spód z kruchego ciasta nie wymaga wcześniejszego podpiekania.

Składniki na ciasto:

  • ok. 250 g mąki pszennej
  • 2 żółtka
  • 160 g masła
  • ok. 70 g cukru

Składniki na masę serową:

  • 1 kg trzykrotnie zmielonego twarogu (półtłustego lub tłustego)
  • 4 jajka
  • ok. 200 g cukru pudru
  • opakowanie cukru wanilinowego
  • 100 g masła
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • opcjonalnie rodzynki lub/i skórka cytrynowa

Wszystkie składniki na ciasto należy ze sobą wymieszać, a następnie zagnieść do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowaną masę należy owinąć w folię i odstawić do lodówki na pół godziny. Piekarnik nagrzać do 180 stopni.

Twaróg wymieszać z miękkim masłem (może być roztopione, ale nie za ciepłe) oraz mąką ziemniaczaną. Zółtka utrzeć z cukrem pudrem oraz wanilinowym, a białka ubić na sztywno.

Następnie należy bardzo delikatnie wymieszać wszystkie składniki na masę serową, razem z rodzynkami i skórką.

Wyjąć ciasto z lodówki i 2/3 rozłożyć na wysmarowanej masłem formie. Na wierzch wylać masę serową, a pozostałą część ciasta rozwałkować i pokroić w cienkie paseczki, które następnie należy ułożyć na masie w kształcie kratki. Można dodatkowo posmarować kratkę jajkiem lub samym żółtkiem.

Tak przygotowany sernik należy piec ok. godzinę, a następnie studzić przy lekko uchylonych drzwiach piekarnika. Kiedy całość wystygnie, sernik należy włożyć do lodówki na całą noc.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze