Skrobia modyfikowana: czy jest szkodliwa?
Skrobia modyfikowana nie ma dobrej sławy. Utożsamiana jest z konserwantami i kategoryzuje się ją jako żywność modyfikowaną genetycznie. A przecież znaleźć ją można w wielu produktach spożywczych, również tych dla dzieci. Czy faktycznie skrobia modyfikowana jest niezdrowa?
1. Co to jest skrobia modyfikowana?
Skrobia to węglowodan, który w roślinach odpowiada za magazynowanie energii. Znaleźć ją można w zbożach, nasionach, niektórych warzywach i owocach. W przemyśle spożywczym, włókienniczym, tekstylnym, papierniczym i farmaceutycznym stosuje się ją powszechnie. By osiągnęła pożądane cechy jest poddawana działaniu czynników zewnętrznych: fizycznych (temperatura, ciśnienie), chemicznych (substancje chemiczne) i enzymatycznych. W ten sposób zmienia się strukturę cząsteczek skrobi. Nie jest to zatem ingerencja w strukturę DNA rośliny. Żywność modyfikowana genetycznie nie ma ze skrobią nic wspólnego.
Skrobię modyfikowaną wykorzystywaną w przemyśle spożywczym najczęściej pozyskuje się z kukurydzy, ziemniaków, tapioki oraz pszenicy.
2. Skrobia modyfikowana w żywności
Skrobia modyfikowana to jeden z chętniej wybieranych przez producentów dodatków do żywności. Jest łatwo dostępna, stosunkowo tania, a przy tym ma szerokie zastosowanie i unikalne właściwości. Stosuje się ją jako zagęstnik lub polepszacz konsystencji. Znajdziemy ją m.in. w daniach gotowych, deserach błyskawicznych (kisielach, budyniach), jogurtach naturalnych, kefirach, ciastach w proszku i makaronach.
3. Skrobia modyfikowana – szkodliwa czy nie?
Sama skrobia modyfikowana niezdrowa nie jest, jednak często traktowana jest jako chemiczny dodatek. Może to wynikać z faktu, iż często towarzyszą jej barwniki, syntetyczne emulgatory. Dodaje się ją też chętnie do produktów gotowych, które często niczego wartościowego do diety nie wnoszą.
Jako że skrobię modyfikowaną określa się symbolem E, również wpływa to na jej negatywną ocenę. A nie każde „E” jest od razu syntetyczne i szkodliwe dla człowieka. Na etykiecie skrobia modyfikowana kryje się pod symbolami E1404, E1410-E1414, E1420, E1422, E1440, E1442, E1450-E1452.
Eksperci z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności uznali, że skrobia modyfikowana to bezpieczny dodatek do żywności. Nie określono przy tym żadnych limitów dotyczących jej stosowania, co oznacza, że wolno używać jej w minimalnej ilości, jaka jest potrzebna, by otrzymać pożądany efekt (np. właściwą konsystencję). Sugeruje się też, że skrobia modyfikowana może być zamiennikiem tłuszczu i w ten sposób stanowić narzędzie w walce z otyłością.
4. Skrobia modyfikowana a gluten
Często pada pytanie, czy skrobia modyfikowana zawiera gluten. Trudno na nie odpowiedzieć jednoznacznie. Jeśli na etykiecie znajduje się wyłącznie określenie „skrobia” czy „skrobia modyfikowana” istnieje prawdopodobieństwo, że produkt może posiadać śladowe ilości glutenu. Bezpieczniej jest, gdy producent sprecyzował skład i zaznaczył, że znajduje się w nim, np. skrobia modyfikowana kukurydziana.
Skrobia modyfikowana nie posiada żadnych walorów prozdrowotnych. Nie jest źródłem witamin i minerałów. Stanowi jedynie dodatek do wielu produktów spożywczych.