Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Skuteczne odchudzanie - motywacja, sposoby

Avatar placeholder
31.03.2021 15:05
Skuteczne odchudzanie - motywacja, sposoby
Skuteczne odchudzanie - motywacja, sposoby (123RF)

Ćwiczenie na mięśnie brzucha z wykorzystaniem przyrządu to nie tylko rygorystyczna dieta i wielogodzinne wizyty na siłowni. Wszystkie sposoby na skuteczne odchudzanie opierają się przede wszystkim na twoim wewnętrznym przekonaniu. Motywacja w odchudzaniu jest najważniejsza, szczególnie kiedy brakuje już wiary, że się schudnie, a wszelkie diety odchudzające nie przynoszą efektów. Aby osiągnąć sukces w odchudzaniu i utrzymać zgrabną sylwetkę, trzeba myśleć pozytywnie i stawiać sobie cele do realizacji.

spis treści

1. Skuteczne odchudzanie - motywacja

W dzisiejszym świecie motywacja jest bardzo potrzebna do tego, aby jeść zdrowo i dietetycznie. Wymaga to planowania posiłków, przygotowywania potraw oraz utworzenia dziennego harmonogramu, w celu skutecznego odchudzania. Motywacja w odchudzaniu potrzebna jest więc do tego, aby ciągle świadomie wybierać co i kiedy zjemy w ciągu dnia, zamiast impulsywnego jedzenia akurat kiedy poczujemy się głodni. W niektórych sytuacjach stresowych jedzenie okazuje się „lekiem na całe zło”. W tym czasie chętniej niż zwykle sięgamy po słodkie przekąski, ulubione batony czy alkohol. Wtedy budzi się w nas wewnętrzny przymus, żeby coś zjeść i rozładować emocje. Motywacja jest równie ważna do regularnych ćwiczeń na skuteczne odchudzanie. Łatwo jest ćwiczyć w pierwszych tygodniach kuracji odchudzającej, lecz kiedy jesteśmy już zmęczeni i znudzeni codziennym zestawem ćwiczeń, bardzo często opuszczamy się w tego rodzaju aktywności. Motywacja potrzebna jest nam wtedy do zwalczenia pokusy opuszczenia jednego lub dwóch dni ćwiczeń z myślą, że wrócimy do nich jak tylko będziemy mieli więcej czasu.

2. Skuteczne odchudzanie - sposoby

Krok 1. Czego oczekujesz po skutecznym odchudzaniu? Jaki jest twój cel? Postaraj się odpowiedzieć na te dwa pytania tak szczegółowo, jak to możliwe. Twoim celem może być np.:

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"
 • zmieścić się w rozmiar ...,
 • ważyć ... kg,
 • czuć dumę, patrząc w lustro,
 • nie wstydzić się wyjść na plażę w bikini.

Krok 2. Załóż sobie tablicę wyobrażającą twoje cele. Możesz wkleić do niej słowa takie jak „zdrowie”, „duma”, „sprawność”, „piękno” i zdjęcia figury, którą chciałabyś osiągnąć. Pamiętaj, aby przyklejać ciała modelek od szyi w dół. To twoja twarz powinna się tam znaleźć! Naklej na tablicy zdjęcia osób wykonujących ćwiczenia, biegających, pływających – w zależności od tego, jakie ćwiczenia będziesz robić. Skuteczne odchudzanie będzie dzięki tablicy dodatkowo motywowane wizualnie. Staraj się, aby kolory na tablicy były przyjemne, abyś lubiła na nią patrzeć.

Krok 3. Zamiast planować dietę i ćwiczenia od jutra – podpisz ze sobą kontrakt z dzisiejszą datą. Mamy tu na myśli prawdziwy kontrakt, zapisany na papierze i podpisany. Może wyglądać na przykład tak:

Ja, (twoje imię i nazwisko), zobowiązuję się:

 • jeść tylko zdrową żywność,
 • wchodzić do mieszkania po schodach,
 • jeździć do pracy rowerem,
 • ćwiczyć 4 dni w tygodniu,
 • będę kontynuować te postanowienia przez 16 tygodni,
 • data i podpis.

W kalendarzu zaznacz początek i koniec trwania twojego kontraktu. Motywacja do skutecznego odchudzania powinna dzięki temu się zwiększyć. Nie chcesz przecież składać obietnic bez pokrycia, i to na piśmie!

Krok 4. W kalendarzu zapisz dokładny rozkład ćwiczeń. Jeśli będziesz miała to na piśmie, stanie się to dla ciebie bardziej „wiążące”. Skuteczne odchudzanie będzie wtedy kolejną rzeczą do zrobienia, a nie dodatkowym wysiłkiem.

Twój rozkład tygodnia może wyglądać następująco:

 • poniedziałek – ćwiczenia fitness – 30 minut,
 • wtorek – bieganie – 30 minut,
 • środa – siłownia, bieżnia – 20 minut, ćwiczenia siłowe na górne partie ciała – 30 minut,
 • czwartek – wolne,
 • piątek - siłownia, orbitrek – 20 minut, ćwiczenia siłowe na dolne partie ciała – 30 minut,
 • sobota – ćwiczenia siłowe na górne partie ciała w domu – 30 minut,
 • niedziela – wolne.

Umieść go w kalendarzu oraz w widocznym miejscu. Pamiętaj, aby co tydzień zmieniać ilość ćwiczeń siłowych na górne i dolne partie ciała. Jeśli górę robisz dwa razy w tygodniu, dół rób raz, i odwrotnie.

Krok 5. Skuteczne odchudzanie to nie tylko ćwiczenia, ale też zdrowa dieta. Od początku twojego kontraktu z samą sobą – notuj wszystko, co zjadłaś danego dnia. Ułatwi to kontrolę nad tym, co jesz. Dwa razy pomyślisz, zanim sięgniesz po chipsy czy czekoladę.

Krok 6. Zaplanuj jadłospis. Najlepiej jest jeść trzy posiłki dziennie i dwie przekąski. Twoim pierwszym posiłkiem powinno być śniadanie rano, a ostatnim kolacja, która pownna być spożywana na 2 godziny przed snem. Nie odmawiaj sobie owoców i orzechów na deser. Idealnie zbilansowaną dietę odchudzającą, dobraną do Twoich indywiudalnych potrzeb znajdziesz na Peater.wp.pl

Krok 7. Skuteczne odchudzanie jest efektywniejsze, jeśli starasz się przebywać jak najwięcej z ludźmi także dbającymi o zdrowie. To pomoże ci się zmotywować, a co więcej, możecie się nawzajem wspierać. Możesz zawrzeć nowe znajomości na przykład na siłowni.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas kupując produkty naszych partnerów po kliknięciu w linki zamieszczone w tekście.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.