Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Emilia Kołodziejska

Skutki nadwagi

Skutki nadwagi
Skutki nadwagi

Skutki nadwagi są poważne. Zbędne kilogramy nie są wyłącznie problemem estetycznym, ale i zdrowotnym. Nadwaga powoduje bowiem kłopoty ze stawami, układem krwionośnym i układem oddechowym. Na szczęście, możliwa jest walka z nadwagą. Racjonalna dieta i wzmożona aktywność fizyczna pomagają zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli czujesz, że powinieneś wziąć się za siebie, ale brakuje ci motywacji, uświadom sobie, jakie zagrożenia wiążą się z nadwagą.

spis treści

1. Zagrożenia związane z nadwagą

Sekretne sposoby walki z nadwagą
Sekretne sposoby walki z nadwagą [10 zdjęć]

Przedstawiamy niezawodne sposoby na walkę ze zbędnym tłuszczykiem, dzięki nim skutecznie zwiększysz

zobacz galerię

Nadwaga powoduje choroby układu krwionośnego. Jeśli masa naszego ciała zwiększy się o 20 procent, aż ośmiokrotnie wzrasta częstość występowania nadciśnienia i miażdżycy. U osób z nadwagą podnosi się też ryzyko powstawania zakrzepów, a w związku z tym także udaru mózgu i zawałów. Wśród takich ludzi jest więcej przypadków choroby niedokrwiennej niewydolności serca. Zbędne kilogramy wpływają również na podniesienie ciśnienia tętniczego i powstawanie cukrzycy typu 2. Obliczono, że aż 90 procent osób cierpiących z powodu tej ostatniej choroby to ludzie otyli. Nadwaga wpływa także na układ oddechowy. Zmniejsza się pojemność płuc, a organizm szybciej się męczy. Z powodu otłuszczenia ścian klatki piersiowej trudniej zrobić zwykły wdech. Dodatkowo przestrzeń oddechową zmniejszają zbędne wałki na brzuchu, które uciskają wątrobę i wypychają ją ku górze.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, niepotrzebne kilogramy odkładają się także w okolicach górnych dróg oddechowych, co powoduje ich zwężenie. To właśnie dlatego chrapiemy albo cierpimy na bezdech śródsenny. Nadwaga wpływa nie tylko na serce i układ oddechowy, może także powodować problemy z naszym układem moczowym, pokarmowym, kostnym czy rozrodczym. Przyczynia się do występowania kamicy nerkowej i chorób pęcherzyka żółciowego. Nierzadko u osób z nadwagą pojawiają się zaparcia i hemoroidy. Ból kręgosłupa również nie jest w takich przypadkach niczym szczególnym. Nadmierne obciążenie prowadzi do ścierania się kręgów, a w rezultacie do skrzywienia kręgosłupa, a nawet dyskopatii. Otyłe kobiety są bardzie zagrożone wystąpieniem nowotworu trzonu macicy, mężczyźni – nowotworu jąder. W okresie ciąży zbędne kilogramy zwiększają możliwość wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy i infekcji dróg moczowych.

1.1. Wpływ nadwagi na serce

Główne skutki nadwagi to przede wszystkim negatywny wpływ na pracę układu krwionośnego. Ciśnienie krwi rośnie wraz ze wzrostem masy ciała. Jest trzykrotnie więcej przypadków nadciśnienia wśród osób otyłych niż u reszty populacji. Również ryzyko miażdżycy jest znacznie większe: tłuszcz łatwiej się odkłada na ściankach tętnic. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko zawału serca, dławicy piersiowej, zakrzepicy oraz chorób żył (zapalenie żył, zatorowość płucna). Ludzie z nadwagą często cierpią również z powodu podwyższonego cholesterolu, który z kolei zwiększa ryzyko chorób serca.

1.2. Wpływ nadwagi na kości

Nadwaga ma zgubne skutki dla układu kostnego i szkieletowego. Dodatkowe kilogramy obciążają stawy i przyspieszają ich zużycie (biodra, kolana, kręgi). Często więc osoby otyłe cierpią na choroby zwyrodnieniowe stawów. W niektórych wypadkach niezbędne okazuje się wstawienie protezy (biodra, kolana). Pojawiają się również problemy z przepukliną, powodujące rwę kulszową i inne dolegliwości.

1.3. Wpływ nadwagi na pojawienie się cellulitu

Cellulit to grudki tłuszczu, pojawiające się pod skórą na udach, biodrach i pośladkach. Wyglądem przypomina skórkę pomarańczową i jest raczej nieestetyczny. Bardzo wiele kobiet narzeka na cellulit.

Nadwaga nie jest warunkiem koniecznym, aby pojawił się u ciebie cellulit. Ważne są też czynniki genetyczne. Jednak jeśli niezdrowo się odżywiamy, zwiększamy ryzyko pojawienia się tej nieestetycznej przypadłości.

Nie ma w stu procentach skutecznego leku na cellulit. Wszelkie zabiegi, pielęgnacja, kosmetyki czy nawet operacje (liposukcja pogarsza wygląd skóry z cellulitem) mogą, ale nie muszą pomóc.

Najlepiej więc nie dopuścić do jego powstania i trzymać się poniższych rad:

  • jedz owoce i warzywa - zdrowa dieta to podstawa,
  • pij dużo wody,
  • ćwicz regularnie,
  • nie staraj się zrzucić od razu 10 kilogramów, raczej powoli zmieniaj styl życia na zdrowszy,
  • nie pal.

1.4. Wpływ nadwagi na stopy

Nadwaga źle działa na cały twój organizm. Szczególnie cierpią na tym stopy. Nadwaga może spowodować:

  • zapalenie ścięgien,
  • problemy z podbiciem stopy,
  • płaskostopie,
  • zapalenie kości i stawów,
  • artretyzm,
  • niedokrwienie kończyn.

1.5. Skutki nadwagi u dzieci

Nadwaga u dzieci w wieku szkolnym jest szczególnie groźna ze względu na fakt, że organizm dziecka ciągle się rozwija. Nadwaga zwiększa zagrożenie, że dziecko:

  • zachoruje na cukrzycę typu 2, choroby wątroby, astmę,
  • będzie miało zbyt duży poziom cholesterolu we krwi,
  • będzie cierpiało na nadciśnienie,
  • będzie cierpiało na zespół bezdechu, który powoduje problemy z koncentracją i zapamiętywaniem,
  • będzie miało problemy z kośćmi i stawami, niewystarczająco mocnymi, aby utrzymać zbyt dużą wagę, będzie miało nadwagę w wieku dorosłym.

2. Jak uniknąć skutków nadwagi?

Najważniejsza jest profilaktyka nadwagi.

  • Jeśli masz zbędne kilogramy, pozbądź się ich, oczywiście w racjonalny sposób. Najłatwiej dokonać tego, dbając, by bilans energetyczny był ujemny. Polega to na spożywaniu mniejszej liczby kalorii niż się spala.
  • Dużo się ruszaj! Pozwoli ci to nie tylko schudnąć, ale także wzmocnić mięśnie i dotlenić organizm.
  • Dbaj o dietę. Powinna zawierać mało soli, a dużo błonnika pokarmowego. Ograniczy to wchłanianie tłuszczów i cholesterolu. Błonnik jest też ważny w profilaktyce i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii. W twoim jadłospisie nie powinno także zabraknąć owoców, warzyw, ryb, mięsa, nabiału, ryżu, kaszy i makaronu. Do ich przyrządzania używajmy oliwy z oliwek, masła albo oleju roślinnego. Słodycze lepiej sobie darować, bo to prawdziwa bomba kaloryczna.
  • Pamiętaj, że smak to kwestia przyzwyczajenia. Nie zabijaj prawdziwego smaku potraw solą, zasmażkami, masłem czy nawet przyprawami. Używaj ziół: koperku, papryki, pietruszki, szczypiorku i bazylii.
  • Zagęszczanie zup też nie jest dobrym pomysłem. Jeśli chcesz je zabielić, używaj odtłuszczonego mleka lub jogurtu.
  • Na talerzu powinno być mało mięsa, ale dużo produktów roślinnych: kasz, ziemniaków, surówek, sałatek.
  • Posiłki muszą być urozmaicone i dość częste (przynajmniej 4-5 dziennie).
  • Przegryzki typu paluszki, chipsy i ciasteczka są smaczne, ale nie są zdrowe. Zastąp je marchewką, ziarnami albo owocami.
  • Alkohol jest kaloryczny, może też wpłynąć na rozwój miażdżycy.
  • Coca-cola i inne gazowane napoje wzmacniają wydzielanie soków trawiennych i zwiększają apetyt. Woda mineralna i niesłodzone soki to dużo lepszy wybór.
  • Pamiętaj, że istnieją także zabiegi, które mogą ci pomóc. Jednym z nich jest metoda koblacji, która szybko i bezkrwawo usunie przyczynę chrapania. Niestety zabieg będzie mniej skuteczny, jeśli masz współczynnik BMI powyżej 40. W takim przypadku konieczne jest zrzucenie zbędnych kilogramów.

3. Ćwiczenia na odchudzanie

Z ruchu nie wolno zrezygnować, nawet gdy na dworze śnieg i mróz. Aktywność fizyczna przy takiej pogodzie może być zresztą bardzo przyjemna. To prawda, że trudno jeździć na rowerze, ale za to narty, łyżwy, sanki, hokej mogą przynieść bardzo dużo radości. Na wiosnę i w lecie łatwiej jest zmobilizować się do wysiłku fizycznego. To świetny czas na jazdę na rowerze, bieganie i pływanie. Nawet spacer jest korzystny dla zdrowia i figury, dlatego warto poświęcić przynajmniej pół godziny dziennie dla siebie. Dobrym pomysłem jest energiczny marsz, który pozwala spalić dużo kalorii, a nie obciąża stawów tak jak bieganie. Pamiętaj, że trudno utrzymać ładną sylwetkę, siedząc na kanapie, nawet jeśli zamiast chipsów będziemy przegryzali marchewkę. Ruch musi trwać minimum 45 minut i powinniśmy go zażywać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Sport nie tylko pozwoli nam spalić kalorie, ale także zwiększy wydzielanie endorfin, które poprawią humor. Osoby cierpiące z powodu nadciśnienia, cukrzycy, choroby wieńcowej, chorób układu oddechowego i innych przewlekłych schorzeń powinny przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się z lekarzem. Doradzi jak się ruszać, by nie zaszkodzić zdrowiu.

Obliczanie nadwagi i jej stopniowe leczenie nie jest trudne. Łatwo jest odpuścić sobie dietę i ćwiczenia, ale w pewnym momencie trzeba powiedzieć sobie: stop. Nadwaga nie wygląda dobrze, ale dużo ważniejszy jest jej negatywny wpływ na zdrowie. Jeśli chcesz uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, zadbaj o profilaktykę otyłości i już dziś zacznij nowe, aktywne życie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze