Trwa ładowanie...

Słodziki. Czy zamienniki cukru w połączeniu z węglowodanami są bezpieczne dla zdrowia?

Naukowcy z Yale ostrzegają przed łączeniem słodzików z węglowodanami
Naukowcy z Yale ostrzegają przed łączeniem słodzików z węglowodanami (iStock)

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Yale ostrzegają, że łączenie napojów dietetycznych z węglowodanami może doprowadzić do przyrostu masy ciała. Ich zdaniem takie połączenie może zaburzyć metabolizm i reakcję mózgu na cukier.

1. Dietetyczne napoje bez cukru a dieta

Wiele osób z uwagi na wagę zastępuje cukier słodzikami, które teoretycznie mają zero kalorii. Naukowcy ostrzegają jednak, że wybór dietetycznych napojów może sprawić przewrotnie, że przytyjemy. Do takich wniosków doszli autorzy najnowszego badania z amerykańskiego Uniwersytetu Yale.

To nie pierwsze badania, które kwestionują zasadność zastępowania cukru sztucznymi słodzikami. Badania Amerykanów zwracają uwagę na konkretne połączenie. Ich zdaniem metabolizm może uszkodzić połączenie słodzików z węglowodanami, takimi jak na przykład frytki.

Zobacz także: Sztuczne słodziki są szkodliwe dla naszego organizmu. Lepiej ich nie stosuj

Zobacz film: "Produkty gorsze dla zdrowia niż cukier"

2. Słodziki zamiast cukru - czy są bezpieczne?

Profesor Dana Small, specjalizująca się w neuropsychologii smaku i żywienia, która kierowała badaniami na Uniwersytecie Yale uważa, że w świetle ich odkryć ważne jest, żeby uważać na to, z czym łączymy np. dietetyczną colę.

"Jeśli jesz frytki, mniejszym złem jest wypicie do tego zwykłej coli, a jeszcze lepiej wody" - tłumaczy prof. Dana Small. "Te odkrycia zmieniły sposób, w jaki jem i karmię mojego syna" - dodaje.

Słodziki mogą zaburzyć reakcję organizmu na cukier
Słodziki mogą zaburzyć reakcję organizmu na cukier (iStock)

Wcześniejsze badania dowodziły, że chemiczne dodatki zawarte w sztucznych substancjach słodzących mogą zmieniać skład flory bakteryjnej w jelitach, a tym samym zwiększać ryzyko nadwagi lub rozwoju cukrzycy. Za czynnik ryzyka uważano też fakt, że spożywanie słodkich pokarmów bez rzeczywistych kalorii może zaburzyć reakcję organizmu na prawdziwy cukier.

Badania naukowców z Yale rzucają na te teorie nowe światło. Zdaniem Amerykanów kluczowe znaczenie mają tu nie tylko same słodziki, ale fakt, z jakimi grupami produktów je łączymy. Negatywne efekty obserwowano u osób, które spożywały dietetyczne napoje razem z węglowodanami.

W badaniu wzięło udział 45 osób w wieku od 20 do 45 lat. Wszystkie były zdrowe i nie miały problemów z metabolizmem. Każdy z biorących udział w eksperymencie spożywał siedem niskokalorycznych napojów słodzonych sukralozą przez okres dwóch tygodni. Część grupy miała do napojów dodane sproszkowane węglowodany w postaci maltodekstryny. Naukowcy przeprowadzili badania na ochotnikach przed testem, w czasie jego trwania i po zakończeniu eksperymentu, przeprowadzając test tolerancji glukozy i skany fMRI w celu sprawdzenia zmian w mózgu w odpowiedzi na słodkie smaki.

Zobacz także: Cukier i słodziki - w jaki sposób wpływają na nasz apetyt?

3. Zamienniki cukru nie takie zdrowe

Okazało się, że u osób, które dostawały węglowodany zaobserwowano zaburzenia w odpowiedzi mózgu na słodki smak. Pogorszył się też u nich metabolizm glukozy.

"Kiedy napój był spożywany tylko z niskokalorycznym słodzikiem nie zaobserwowano żadnych zmian w procesie metabolizmu, jednak gdy ta sama ilość niskokalorycznego środka słodzącego była spożywana razem z węglowodanami - metabolizm glukozy i reakcja mózgu na cukier ulegała pogorszeniu" - wyjaśnia prof. Dana Small.

Autorzy badania podkreślają, że może to mieć znaczenie w przypadku stałej obecności w diecie obu tych substancji. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Cell Metabolism". Kolejnym etapem będzie sprawdzenie, czy podobna reakcja zachodzi również w przypadku zastosowania innych substancji słodzących, takich jak na przykład stewia.

Zobacz także: Niskokaloryczne substancje słodzące ułatwiają gromadzenie się tłuszczu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze