Sok wiśniowy na zaniki pamięci i Alzheimera - nowe badania potwierdzają cenne właściwości
Wspomagają pracę serca, leczenie bezsenności i są cennym elementem diety przeciwnowotworowej. Wiśnie – bo o nich mowa – to skarbnica witamin (C, A czy B6) oraz minerałów (potas, magnez, fosfor), dlatego warto zajadać się nimi właśnie teraz – najlepiej prosto z drzewa. Naukowcy odkryli jeszcze jeden powód, dla którego warto jeść wiśnie, a dokładnie sok z wiśni. Badacze z University of Delaware udowodnili, że spożywanie soku wiśniowego może poprawiać zdolności poznawcze i zapobiec utracie pamięci!
1. Problemy starzejącego się społeczeństwa
Demencja czy Alzheimer to choroby, które spędzają sen z powiek uczonym i lekarzom na całym świecie. Nie jest tajemnicą, że ludzkość starzeje się w zatrważającym tempie, a wraz z tym zjawiskiem coraz poważniejszym problemem stają się choroby wieku starczego. Co więcej, choroby takie jak na przykład Alzheimer dotykają coraz młodszych osób. Stąd coraz więcej badań, które mają na celu zapobiec tym chorobom lub zminimalizować ich skutki. Poszukiwane są rozwiązania farmaceutyczne, ale też sposoby naturalne. Oto jedno z najnowszych, ciekawszych badań na ten temat.
Zobacz też: Sok, który działa jak afrodyzjak
2. Wiśnie - cierpkie, soczyste, cenne!
Grupa naukowców z University of Delaware stwierdziła, że sok z wiśni ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, obniża też ciśnienie krwi. Wiedząc o tym postanowili przetestować, jak sok wiśniowy działa na ludzki mózg. Okazało się, że sok z wiśni może poprawiać zdolności poznawcze i poprawiać pamięć oraz umiejętność podejmowania decyzji. Badacze twierdzą, że wiąże się to z właściwościami antyoksydacyjnymi i przeciwzapalnymi, dzięki którym możliwy jest szybszy przepływ krwi do mózgu.
- Potencjalne korzystne działanie cierpkich wiśni na ludzki mózg wiąże się z się z bioaktywnymi związkami w nich zawartymi, takimi jak: polifenole, melanina czy antocyjany – wyjaśniał Ching Chai, który dowodził grupie naukowców przeprowadzających badania.
Zobacz też: Dieta na pamięć i koncentrację
3. Filiżanka soku rano i wieczorem
W badaniu wzięło udział 37 uczestników w wieku od 65 do 80 lat, którzy pili sok wiśniowy lub placebo dwa razy dziennie przez 12 tygodni. Każdy z nich musiał wypić filiżankę soku z rana i wieczorem. Ich subiektywna pamięć oraz poziom funkcji poznawczych były oceniane przed rozpoczęciem i po zakończeniu badania. Monitorowano też ich poziom aktywności oraz dziennie spożycie kalorii.
Ci, którzy pili sok wiśniowy dwa razy dziennie, wykazywali wzrost zadowolenia z możliwości większego zapamiętywania różnych rzeczy, wyższego poziomu umiejętności poznawczych i podejmowania decyzji, a także szybszego przetwarzania informacji. Autorzy badań zauważyli bardzo wysoki poziom zgodności, co potwierdziło ich przypuszczenia.
Co prawda 37 osób to dosyć mała grupa, ale naukowcy twierdzą, że planują przeprowadzić więcej badań na ten temat.
Zobacz też: Wszystko, co powinnaś wiedzieć o wiśniach - właściwości, jadalne gatunki, smak