Sok z buraków obniża ciśnienie krwi i zapobiega demencji
Sok z buraków może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, a nawet zapobiec demencji, udarowi mózgu i zawałom serca. Naukowcy z University of Exeter odkryli, że codzienna porcja soku z surowego buraka może pomóc zachować sprawność fizyczną o 16 procent dłużej.
1. Źródło sukcesów sportowych
Działanie soku z buraka jest powszechnie znane w świecie sportu. Zapobiega on zakwasom i dodaje energii w czasie treningu. Chociaż dużo mówi się o zbawiennych właściwościach tego soku, do tej pory nie było wiadomo, ile powinniśmy go wypijać, aby uzyskać optymalne efekty.
Dopiero nowe badanie naukowców z Exeter określiło magiczną ilość soku, jaką powinniśmy pić. Zalecane spożycie to 70 ml dziennie.
"Nowe badania zapewnią znacznie jaśniejszy obraz tego, jaka jest optymalna ilość soku z buraka. Bardzo duże porcje nie niosą ze sobą proporcjonalnie większych korzyści” - powiedział Andy Jones, lider zespołu badawczego.
Naukowcy odkryli też, że najlepsze efekty daje spożywanie soku dwie i pół godziny przed treningiem. Badania wykazały, że to wtedy organizm osiąga szczyty wydajności, a następnie jego wydolność stopniowo maleje.
Zobacz także
"Z badania jasno wynika, że sok z buraków faktycznie może zmniejszyć ilość tlenu potrzebną do wykonania ćwiczeń, nawet tych mało intensywnych. W zasadzie, efekt ten może pomóc ludziom robić rzeczy, których inaczej nie byliby w stanie zrobić" - powiedziała Katie Lansley, doktorantka Uniwersytetu w Exeter i główna autorka badania.
2. Zbawienne azotany
Sok z buraków pomaga osobom aktywnym fizycznie także za sprawą swojego działania przeciwzapalnego - pomaga mięśniom szybciej się regenerować.
Wyniki te zostały potwierdzone przez Centrum Medyczne Wake Forest Baptist w Północnej Karolinie. Naukowcy ujawnili dodatkowo, że sok z buraka może obniżać ciśnienie krwi i poprawić zdrowie naczyń krwionośnych u osób starszych, nawet tych z chorobami serca.
Uzyskanie takiego efektu możliwe jest dzięki azotanom, które pozwalają sercu zużywać mniej tlenu, co sprawia, że inne mięśnie mają go więcej. Azotany mogą również rozszerzyć naczynia krwionośne, co zwiększa przepływ krwi do ciała, w tym do mózgu.
W dłuższej perspektywie czasu, regularne picie soku z buraka może pomóc w zapobieganiu atakom serca, anemii i udarom mózgu, a także zahamować progresję otępienia starczego.
Warto pamiętać także, że buraki są pełne antyoksydantów, więc wspierają układu odpornościowy i pomagają zapobiegać nowotworom.