Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Sok z grejpfruta – właściwości, na zdrowie, na odchudzanie

Avatar placeholder
13.04.2021 10:19
Sok z grejpfruta – właściwości, na zdrowie, na odchudzanie
Sok z grejpfruta – właściwości, na zdrowie, na odchudzanie (123RF)

Grejpfrut to owoc, który zawiera całą paletę witamin i minerałów. Sprawdza się jako wspomaganie diety i wpływa korzystnie na zdrowie. Aby doświadczyć działania substancji aktywnych zawartych w owocu, warto nie tylko go jeść, ale także robić sok z grejpfruta.

spis treści

1. Sok z grejpfruta – właściwości

Sok z grejpfruta dostarczy do naszego organizmu wielu cennych witamin i minerałów. Znajdziemy w jego składzie witaminę C, A, a także te z grupy B. Owoc ten stanowi także świetne źródło beta-karotenu. Zawiera dawki witamin, które przekraczają dzienne zapotrzebowanie organizmu.

Najwięcej witaminy C znajdziemy w soku z grejpfruta czerwonego i różowego. Warto robiąc zakupy, poświęcić nieco więcej czasu na wybór owocu, bo od jego stanu zależy skład. Powinniśmy sięgać po te grejpfruty, które są intensywne w kolorze – wówczas możemy mieć pewność, że ich skład jest optymalny. Im większy i cięższy owoc, tym więcej soku z grejpfruta otrzymamy. Przed zakupem obejrzymy dokładnie produkt – nie powinien być miękki, ani mieć zielonych przebarwień na skórce.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

2. Sok z grejpfruta – na zdrowie

Sok z grejpfruta poprawi naszą odporność, wpłynie pozytywnie na serce, a nawet przyczyni się do obniżenia poziomu cholesterolu. Osoby, które cierpią na wysokie ciśnienie tętnicze powinny jak najczęściej pić sok z grejpfruta (lub jeść owoce). Smaczny cytrus zawiera substancje, które hamują powstawanie zmian miażdżycowych i pozytywnie działają na cały układ krążenia.

Warto podkreślić, iż czerwony grejpfrut przyczynia się do unormowania poziomu lipidów. Zawiera także największą dawkę likopenu, a także karotenoidów. Są to substancje nazywane odmładzającymi, bowiem zawierają antyoksydanty. Wprowadzanie ich do organizmu poprzez picie soku z grejpfruta będzie stanowiło także barierę ochronną przed nowotworami.

Jak wybrać idealne cytrusy?
Jak wybrać idealne cytrusy? [7 zdjęć]

Zima to sezon cytrusowy. To właśnie w najchłodniejszych miesiącach do Polski przyjeżdżają dojrzewające

zobacz galerię

Oprócz soku z grejpfruta, można wykonać z niego koktajl. Najważniejsze, żeby nie pozbywać się białych błonek. Dlaczego? To właśnie one obniżają cholesterol.

3. Sok z grejpfruta – na odchudzanie           

Z racji tego, że grejpfrut jest owocem niskokalorycznym, wiele osób sięga po niego, gdy jest na diecie. Sok wspomoże przemianę materii w organizmie, usprawni spalanie tłuszczów, a nawet usunie toksyny. Wszystko to przyczynia się do działania przeciwutleniającego, a zatem przedłużającego młodość.

Sok z grejpfruta ma mało kalorii, więc wspomaga odchudzanie.
Sok z grejpfruta ma mało kalorii, więc wspomaga odchudzanie.

W tym wypadku również robiąc sok z grejpfruta nie wyrzucajmy białej błonki go otaczającej, bowiem ma ona działanie przeczyszczające. Dzięki temu pozbędziemy się złogów z organizmu, a także toksyn.

Ci, którzy zamierzają zacząć pić sok z grejpfruta, powinni także wiedzieć, że ma on niski indeks glikemiczny (20). To zasługa pektyny, która przejawia aktywność w obniżaniu poziomu cukru we krwi. Grejpfruty są więc polecane cukrzykom.

Zanim zaczniemy robić sok z grejpfruta, pamiętajmy o tym, aby dokładnie go umyć (należy nawet użyć do tego celu szczoteczki). W ten sposób pozbędziemy się z powierzchni owoców wszelkich substancji chemicznych, które mogłyby dostać się do soku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze