Trwa ładowanie...

Soki owocowe dla dzieci

Avatar placeholder
05.09.2013 14:28
Soki owocowe dla dzieci
Soki owocowe dla dzieci

Soki owocowe uchodzą za niezwykle zdrowe, dlatego większość rodziców podaje je dzieciom niemal bez ograniczeń. Okazuje się jednak, że nadmiar soku może być dla maluchów szkodliwy. W wyniku spożycia dużych ilości soku dzieci są bardziej narażone na nadwagę, próchnicę, biegunkę oraz inne problemy natury gastrycznej, na przykład gazy, wzdęcia oraz ból brzucha. Jakie ilości soków owocowych są bezpieczne dla dzieci?

1. Ile soku może wypić dziecko?

Dzieci do 6 miesiąca życia nie powinny spożywać soku, a od 6 do 12 miesiąca można podać im 0,11-0,17 litra soku dziennie. Płynu nie należy podawać im w butelce, tylko w zwykłym kubku. Tak zwany kubek niekapeknie jest najlepszym pomysłem, ponieważ mimo wygody dla rodziców, zwiększa prawdopodobieństwo, że dziecko będzie stale z niego piło i narażało się na ubytki w zębach. Sok należy podawać dziecku tylko do posiłku lub przekąski, niewskazane jest przyzwyczajanie malucha do sączenia soku przez cały dzień. Co ciekawe, taka sama ilość soku jak w przypadku niemowlaków jest dozwolona dla dzieci w wieku 1-6 lat. Natomiast w przypadku starszych dzieci można nieco zwiększyć ilość soku do 0,23-0,35 litra. Nie należy przekraczać tej ilości soku owocowego. Co ważne, sok powinien być pasteryzowany i w 100% owocowy. Napoje owocowe są niewskazane, ale najlepszym wyborem dla zdrowia dziecka i tak pozostaje surowy owoc.

2. Problemy związane z piciem soku

Jednym z głównych problemów związanych ze spożyciem soku jest fakt, że jest to sycący napój, który zmniejsza apetyt dziecka na bardziej wartościowe pod względem odżywczym jedzenie. Soki są kaloryczne, ale większość kalorii pochodzi od cukru i węglowodanów, a nie od tłuszczów i białka. Na skutek picia zbyt dużych ilości soku dieta dziecka może nie być odpowiednio zbilansowana. Ponadto soki nie mają w sobie dużo witamin i składników odżywczych, mimo iż jest w nich sporo witaminy C, a niektóre soki są dodatkowo wzbogacone wapniem. Należy pamiętać, że duże spożycie soków jest zwykle równoznaczne z niewielkim spożyciem mleka, które jest dobrym źródłem wapnia, witamin oraz innych składników odżywczych.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Jak poznać, że dziecko ma problem ze zbyt dużym spożywaniem soku? Jeśli twoje dziecko dobrze się odżywia, je świeże owoce i warzywa, spożywa 0,47-0,70 litra mleka i innych produktów nabiałowych dziennie, nie ma ubytków i ma wagę w normie, najwidoczniej nie ma problemu z piciem soku, nawet jeśli spożywa więcej soku niż powinno. Jeżeli jednak dziecko wypija duże ilości soku, ale jednocześnie słabo się odżywia, ma ubytki w zębach, biegunkę, przewlekłe bóle brzucha oraz nadwagę, czas ograniczyć udział soku w jadłospisie. Zmniejszenie ilości tego płynu w diecie dziecka wyjdzie mu na zdrowie, co nie oznacza bynajmniej, że należy zupełnie wyeliminować sok z jadłospisu dziecka. Mimo iż nie jest on tak wartościowy jak owoc, może stanowić jego substytut. Sok owocowy sprawdza się również, gdy dziecko ma zatwardzenie.

W przypadku soków owocowych sprawdza się powiedzenie, że najważniejszy jest umiar. Sok w odpowiednich do wieku dziecka ilościach nie powinien mu zaszkodzić. Jeśli jednak jego spożycie jest zbyt duże, należy liczyć się z nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze