Trwa ładowanie...

Sos do gołąbków - rodzaje, pomysły, kalorie i wartości odżywcze. Jaki sos jest najlepszy?

 Kinga Olchowy
05.11.2021 10:52
Sos do gołąbków – każda pani domu ma na niego swój własny sposób i przepis
Sos do gołąbków – każda pani domu ma na niego swój własny sposób i przepis (AdobeStock)

Sos do gołąbków – każda pani domu ma na niego swój własny sposób i przepis. Można przygotować go na bazie koncentratu pomidorowego, jogurtu lub śmietany, a także z wykorzystaniem świeżych lub suszonych grzybów. Możliwości jest mnóstwo, a każdy sos do gołąbków może być pyszny i podkreślić smak potrawy.

spis treści

1. Rodzaje sosów do gołąbków

Gołąbki można podawać samodzielnie albo polać gorącym sosem, który sprawi, że potrawa, w której dominuje ryż i kapusta, nie będzie sucha i zyska nowe walory smakowe.

Niektórzy jedzą gołąbki z ketchupem albo sosem tysiąca wysp. Inni wybierają gotowe produkty dostępne w marketach, a jeszcze inni uwielbiają eksperymentować w kuchni i tworzyć nowe pomysły na sosy do gołąbków.

Zobacz film: "Gołąbki na trzy sposoby"

1.1. Sos pomidorowy

Sos pomidorowy wydaje się być klasycznym dodatkiem do gołąbków. Robiony na bazie koncentratu pomidorowego, wody i przypraw doskonale podkreśla ich smak i sprawia, że potrawa jest pięknie podana.

Do sosu pomidorowego najczęściej dodaje się bazylię i oregano, a także duże ilości pieprzu. Niektórzy uzupełniają jego smak kurkumą lub curry.

Wariacją na temat pomidorowego sosu do gołąbków jest wymieszanie odrobiny koncentratu ze śmietaną oraz wodą, a następnie dodaje sól, pieprz oraz gałkę muszkatołową. Wówczas powstaje ciemnoróżowa, średniogęsta formuła, która w smaku przypomina nieco sos tysiąca wysp.

1.2. Sos grzybowy

Sos grzybowy do gołąbków jest szczególnie popularny jesienią i zimą. W niektórych rejonach Polski przygotowuje się sos o nazwie “maczka”. To bardzo gęsta, mocno zagęszczona mąką formuła z suszonymi grzybami o ostrym, charakterystycznym smaku.

Grzybowy sos zwykle robi się ze świeżych lub suszonych grzybów, śmietany oraz wody. Można wykorzystać podgrzybki i prawdziwki, ale równie dobrze smakują świeże kurki, a także maślaki i rydze. Bardzo popularny jest także sos pieczarkowy.

Wśród przypraw w tym przypadku dominuje majeranek oraz koperek. Niektórzy gotowy sos posypują posiekaną pietruszką.

1.3. Sos śmietanowo-ziołowy

Sos śmietanowo-ziołowy sprawdza się przede wszystkim w daniach makaronowych, ale idealnie komponuje się także z gołąbkami. Można dodać do niego świeży koperek, a także starty ser, aby uzyskać gęstą, ciągnącą formułę.

Ten rodzaj sosu idealnie sprawdza się także do zapiekania gołąbków – wówczas na wierzchu tworzy się charakterystyczna skorupka, która świetnie smakuje.

2. Kaloryczność sosów do gołąbków

Kaloryczność sosów różni się od użytych składników. Najwięcej kalorii będą mieć sosy oparte na śmietanie – nawet do 450 kalorii w 100 gramach.

Klasyczny sos pomidorowy w 100 gramach ma ok. 75 kalorii, a ten przygotowany z leśnych grzybów ma ok. 50-60 kalorii. W sosie kurkowym znajdziemy 55 kalorii, a w pieczarkowym – ok. 40.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze