Sos do sałaty - jaki wybrać, rodzaje, kalorie i wartości odżywcze
Jaki zrobić sos do sałatki? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy uwielbiają łączyć warzywa, owoce, nabiał i pestki w jednej misce i mieszać je aromatycznym dressingiem. Jak zrobić idealny domowy dressing i czy można go dopasować do rodzaju sałaty?
1. Jaki sos do jakiej sałatki?
Jaki sos pasuje do sałaty lodowej, jaki do rukoli, a jaki do miksu sałat? Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Każdy dressing idealnie komponuje się z “zieleniną”. Zarówno do sałatek mięsnych, jak i wegetariańskich świetnie pasują zarówno sosy typu vinegret, jak i grecki czy jogurtowy.
Bardzo często do sałatek używa się także sosu majonezowego czy musztardowo-miodowego.
1.1. Sos grecki do sałatki
Sos grecki jest bardzo popularną mieszanką oleju lub oliwy, przypraw oraz soku z cytryny. Niektórzy dodają do niego także odrobinę musztardy. Aby przygotować grecki sos należy wymieszać ze sobą:
- oliwę z oliwek lub olej roślinny
- sok z cytryny
- szczyptę cukru lub odrobinę miodu
- oregano
- bazylię
- wodę
- sól i pieprz
Proporcje można dowolnie modyfikować, aby sos był bardziej słodki lub kwaśny – wedle uznania.
W 100 gramach sosu greckiego znajdziemy:
- 560 kalorii
- 8 g węglowodanów
- 58 g tłuszczu
Na jedną porcję sałatki przypada ok. 15-20 g sosu. To świetny dodatek zarówno do sałatek warzywnych, jak i tych z kurczaka czy indyka. Doskonale łączy ze sobą wszystkie smaki, a jednocześnie nie dominuje nad nimi.
1.2. Idealny domowy vinegret
Vinegret to prawdziwy francuski klasyk wśród dressingów. Aby go przygotować, należy w równych proporcjach wymieszać ze sobą olej rośliny z octem, a następnie dodać (również w równych proporcjach):
- miód
- musztardę
- majonez
Takie połączenie nie wymaga dodatkowych przypraw, ale można dodać odrobinę soli lub pieprzu (opcjonalnie).
W 100 gramach sosu vinegret znajduje się:
- 450 kalorii
- 50 g tłuszczu
- 2.5 g węglowodanów
- 8 mg potasu
- 1 mg sodu
Na jedną porcję sałatki stosuje się zwykle ok. 20 g sosu. Pasuje on do wszystkich sałatek, a także owoców morza, mięs, a także do surówek (np. mizerii).
2. Jak zrobić sos musztardowo-miodowy?
Sos musztardowo-miodowy to idealny dodatek do różnego rodzaju sałat, ale idealnie sprawdza się także jako marynata do mięs czy dodatek do grzanek. Doskonale komponuje się zarówno z potrawami mięsnymi, jak i wegetariańskimi.
Aby go przygotować, należy wymieszać ze sobą:
- musztardę (najlepiej dijon)
- miód i sok z cytryny w równych proporcjach
- oliwę z oliwek
- sól i pieprz
Tak przygotowana mieszanka może od razu zostać wykorzystana do sałatki, jednak warto odczekać ok. 20 minut, aby wszystkie smaki dobrze się ze sobą połączyły.
100 g sosu musztardowo-miodowego dostarcza:
- 464 kalorie
- 23 g węglowodanów
- 1 g białka
- 41 g tłuszczu
Na jedną porcję przypada ok. 15-20 g sosu.
3. Sosy do sałaty na bazie majonezu i jogurtu
Majonez i jego dietetyczny odpowiednik – jogurt naturalny – stanowią doskonałą bazę do wszelkich sosów. Sprawdzają się do sałatek, w których dominują kolorowe warzywa oraz mięso, a sałata jest tylko dodatkiem (np. w sałatce gyros).
Przygotowanie takiego sosu zależy od naszej twórczej inwencji. Możemy wymieszać majonez lub jogurt z dowolnymi przyprawami, zrobić orzeźwiające tzatziki albo postawić na klasyczne połączenie z ketchupem.
Kaloryczność zależy wówczas od dodatków, które wykorzystamy w sosie.