6 z 10Awokado
W zimie nie warto jeść tego owocu na surowo. Wystarczy go upiec, a konsystencja stanie się jeszcze bardziej kremowa. Trzeba wiedzieć, że ponad połowa tłuszczów zawartych w awokado to tłuszcze jednonienasycone, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu. Badania potwierdziły, że zjedzenie posiłku z tym produktem zapewnia poprawę samopoczucia o 23 proc. w ciągu pięciu godzin od zjedzenia awokado. Tak, tak, naukowcy potrafią to zmierzyć...
Awokado łączy w sobie zdrowe dla mózgu kwasy tłuszczowe omega-3 z naturalną witaminą E, jest bogate w jednonienasycone tłuszcze, które budują zdrowie serca i pomagają obniżać ciśnienie krwi. Zawiera kwas foliowy zalecany kobietom w ciąży, aby pomóc rozwijać mózg płodu oraz inne narządy, a także luteinę, która jest antyoksydantem (przeciwutleniaczem), który chroni oczy przed uszkodzeniami wywołanymi stresem oksydacyjnym, prowadzącymi do słabego wzroku, zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.
Połączenie wysokiej zawartości potasu w awokado – 30% więcej niż w bananach – z omega-3 oraz kwasem oleinowym, jest korzystne w obniżaniu ciśnienia krwi. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe mogą zapobiegać lub odwrócić oporność insulinową, wysoka zawartość rozpuszczalnego błonnika w awokado pomaga zapobiegać skokom poziomu cukru we krwi, a polifenole i flawonoidy - posiadają właściwości przeciwzapalne.
Składniki odżywcze i enzymy zawarte w awokado zmniejszają stany zapalne w żołądku. Owoc ten może pomóc chronić przed nowotworem prostaty i rakiem piersi. Dzięki spożywaniu awokado skóra szybciej się regeneruje, jest elastyczna i gładka.