Sushi - jak zrobić i jeść? Składniki i wskazówki
Sushi - jak zrobić w domu? Okazuje się, że nie jest to wcale tak skomplikowane, jak może się wydawać. Wystarczy kupić kilka składników i postępować według instrukcji pamiętając, że trening czyni mistrza. Jak zrobić sushi? Jak przygotować ryż? Co włożyć do środka?
1. Sushi - jak zrobić i na co się zdecydować? Rodzaje sushi
Sushi - jak zrobić, by smakowało jak to, które jadamy w restauracjach? To zależy od rodzaju wybranej przekąski – a tych jest mnóstwo. Potem wystarczy kupić składniki i akcesoria, wygospodarować trochę czasu i uzbroić się w cierpliwość.
Sushi to jedna z najbardziej znanych japońskich potraw. Jego bazę stanowi ryż, wodorosty i ryba, ale rodzajów sushi jest wiele. Różnią się nie tylko doborem składników, ale i sposobem ich podania. To na przykład:
- Nigiri sushi – to porcja ryżu z cienką warstwą wasabi oraz plastrem surowej ryby, kalmara, krewetki, ośmiornicy lub japońskiego omleta,
- Maki sushi - sushi zawijane, czyli nigiri owinięte prasowanymi algami morskimi nori,
- Hosomaki - to podstawowy rodzaj maki, czyli rolki składającej się z nori, ryżu oraz jednego dodatku, na przykład ryby,
- Futomaki – to bogatsza wersja maki składająca się z co najmniej 4 dodatków. Tradycyjnie to ryby, owoce morza, warzywa, grzyby czy serek,
- Uramaki, czyli odwrócone maki: ryż znajduje się na zewnątrz, a nori z dodatkami wewnątrz rolki,
- Tempura maki – to maki w cieście smażone w głębokim oleju.
2. Domowe sushi - składniki
Aby zrobić sushi, należy przygotować kilka podstawowych składników. Wszystkie składniki można kupić w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Warto ich szukać na półkach kuchnie świata. Można je nabyć także podczas „dni kuchni azjatyckiej” w dyskontach. W wielu marketach można nabyć gotowy zestaw do sushi.
Na domowe suski potrzebny jest:
- ryż do sushi, który po ugotowaniu będzie odpowiednio lepiący i da się formować. Jedna 500-gramowa paczka ryżu wystarczy na przygotowanie 8 rolek sushi,
- ocet ryżowy do kwaśno-słodkiej zalewy do ryżu (sushi to „zakwaszony ryż”),
- liście nori, czyli sprasowane wodorosty,
- marynowany imbir,
- pasta wasabi nazywana „japońskim chrzanem”,
- sos sojowy do podania sushi, sos teriyaki,
- bambusowa mata do zawijania rolek,
- wybrane składniki do wypełnienia rolek.
3. Co do sushi do środka?
Tak naprawdę do środka domowego sushi można dodać co tylko się chce. Może to być:
- ryba - pieczona, wędzona, grillowana czy surowa. Fantastycznie smakuje zwłaszcza łosoś czy pstrąg,
- warzywo - ogórek, awokado, marchew, japońska słodko-słona rzodkiew daikon, papryka, tykwa, pędy bambusa,
- surimi czy owoce morza - krewetki, kalmary, ośmiornice, krewetki w tempurze,
- tofu,
- omlet tamago.
Niektórzy wykorzystują także serek kanapkowy śmietankowy czy majonez. Przyda się także sezam w dwóch kolorach.
4. Klasyczne sushi - przepis
Na klasyczne sushi przepis jest dość prosty. Najważniejszy jest dobrze przygotowany ryż. Jak zrobić ryż do sushi? Odmierz ryż do sushi. Nie należy tego robić „na oko”, ponieważ od tego zależy ilość zaprawy do ryżu, a co za tym idzie, także jego ostateczna konsystencja.
Ryż wsyp do garnka, wlej zimną wodę, przemieszaj, by go opłukać. Wylej wodę, wlej kolejną partię. Rób tak kilka razy, aż woda będzie przejrzysta. Odsącz ryż na sitku.
Włóż ryż do garnka. Wlej wodę: szklanka wody na szklankę ryżu. Odstaw na kwadrans. Przykryj garnek, doprowadź do wrzenia, zmniejsz płomień i gotuj, aż ryż wchłonie wodę i ziarenka napęcznieją. Zdejmij garnek z palnika i zostaw ryż pod przykryciem na kwadrans. Ostudź ryż.
Zaprawa do sushi
Kolejny krok to zaprawa do sushi, przygotowana w trakcie gotowania ryżu (proporcje: 3 łyżki octu ryżowego, ½ łyżeczki soli oraz 2 łyżeczki cukru na szklankę suchego ryżu). Z czasem każdy może wypracować sobie zaprawę dostosowaną do własnych preferencji. Zaprawę wlej do przestudzonego ryżu, delikatnie i dokładnie go wymieszaj. Przykryj garnek mokrą ściereczką i odstaw na kwadrans.
W oczekiwaniu, aż ryż będzie zimny, przygotuj składniki do wypełnienia rolek (obierz, pokrój, usmaż), a także stanowisko pracy (miseczki ze składnikami sushi, sosy, mata bambusowa).
Jak zrobić sushi?
Najprostsze sushi zawijane to maki sushi - ryżowe wałeczki formowane przy pomocy bambusowej maty, a następnie krojone na kawałki. Jak je zrobić?
Na macie połóż nori, a na nim ryż (zostaw wolny pasek od góry) i pozostałe składniki. Następnie za pomocą maty zawijaj rolkę, lekko ją dociskając. Nieposmarowany ryżem pas nori zwilż wodą, a następnie zlep z utworzoną rolką. Na koniec możesz jeszcze zawinąć sushi w matę i delikatnie ją docisnąć.
5. Jak jeść pałeczkami sushi?
Sushi można jeść palcami, ale i pałeczkami. Prawidłowym sposobem jedzenia sushi jest zanurzanie kawałka potrawy w sosie. Jak trzymać pałeczki?
Pałeczkę, która stanowi nieruchomą podstawę, włóż między palec wskazujący a kciuk, przytrzymując palcami serdecznym i środkowym. Drugą pałeczkę – tę, która będzie ruchoma - ułóż równolegle do pałeczki nieruchomej.
Przytrzymuj ją kciukiem oraz palcem wskazującym. Przy pomocy górnej pałeczki chwytaj jedzenie, opierając kęs o pałeczkę nieruchomą. Wykonywanie manewrów umożliwia kciuk oraz palec wskazujący.