Suszone owoce – właściwości, rodzaje
Suszone owoce dostępne są dla konsumentów przez cały rok. Są pyszne, słodkie, sycące i dają nam wiele dobrego, jednak należy uważać i nie zejść ich za dużo, gdyż pójdą nam w boczki.
1. Zdrowotne właściwości suszonych owoców
Suszone owoce były znane już tysiące lat temu. Dzięki suszeniu ludzie mogli cieszyć się przez cały rok ulubionymi owocami. Co prawda suszone owoce są nieco bardziej kaloryczne, jednak po przez ich słodki smak nie zjemy ich zbyt dużo.
Suszone owoce dodają wiele energii i zawierają najważniejsze i najcenniejsze dla zdrowia wartości odżywcze. Nie mają prawie w ogóle tłuszczu, za to przepełnione są zbawiennym dla układu trawiennego błonnikiem.
Regularne jedzenie suszonych owoców może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia oraz do niepowstawania wielu groźnych chorób. Należy jednak pamiętać, że najlepszym wyborem są owoce naturalne, czyli BIO albo te w których nie znajdziemy siarczanu sodu.
2. Różne rodzaje suszu z owoców
Suszone śliwki – suszone śliwki są polecane weganom i wegetarianom, z tego względu, że są wypełnione żelazem i fosforem. Oprócz tego zawierają o wiele więcej witaminy A niż świeże owoce śliwki. Jeżeli mamy problem z osteoporozą jedzmy kilka śliwek suszonych dziennie, co znacznie poprawi stan kości. Suszone śliwki zawierają niemal siedem razy więcej błonniki niż świeże śliwki, dlatego są zbawienne dla zaparć.
Suszone daktyle – suszone daktyle są doskonałym wyborem dla sportowców. Zjedzone przed treningiem dodadzą energii, natomiast jedzone tuż po nim uzupełniają glikogoen. Są doskonałym wyborem dla kobiet w ciąży, ponieważ dostarczają duże ilości kwasu foliowego. Podobno jedzenie jednego suszonego daktyla dziennie utrzyma wzrok w dobrej kondycji do końca życia.
Suszone morele – suszone morele regulują ciśnienie krwi, ponieważ zawierają spore ilości potasu. Polecane są tym, którzy zmagają się z nadkwasotą organizmu. Zawierają także wiele witaminy A, C, PP i B, a także żelazno, fosfor i wapń.
Suszone figi – suszone figi to owoce zbawienne dla układu pokarmowego, nerwowego, sercowo-naczyniowego. Spośród wszystkich suszonych owoców to właśnie figi zawierają najwięcej wapnia, co oznacza, że będą najodpowiedniejsze do tego, aby poprawić stan zębów i kości. Małe dzieci, osoby starsze lub te zmagające się z problemem łamliwości kości powinny regularnie spożywać suszone figi. Owoce te zawierają także spore ilości błonnika, który przyśpiesza i reguluje pracę jelit. Dzięki zawartemu w nich potasowi pomagają zwalczać nadciśnienie.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
- Czy suszone owoce szkodzą wątrobie? - odpowiada dietetyk Kamila Ziemann
- Czy suszone śliwki pomagają w trawieniu? - odpowiada dietetyk Joanna Wasiluk
Suszona żurawina – to owoc, który doskonale zwalcza problemy i infekcje układu moczowego, ponieważ jej cierpki i kwaskowaty smak przyczynia się do zwalczania bakterii. Zawiera także bioflawonoidy, które mogą zmniejszyć ryzyko chorób układu krwionośnego. Oprócz tego suszona żurawina wpływa korzystnie na stan zębów.
Suszone owoce są bogactwem cennych witamin i mikroelementów, zastępujmy nimi szkodliwe dla zdrowia słodycze, jednak kupując suszone owoce dokładnie czytajmy ich skład, aby upewnić się czy nie są słodzone. Suszone owoce są świetnym dodatkiem do wielu potraw.