2 z 6Kwas fosforowy
Na liście składników występuje pod postacią “E338”. To popularny chemiczny dodatek do żywności, który wchodzi w skład wielu produktów spożywczych, w tym wędlin i napojów gazowanych, i — co ciekawe — występuje też w naszym organizmie.
- Jest składnikiem kości, zębów i enzymów. Uczestniczy w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek — tłumaczy Justyna Bas, dietetyk.
Kwas fosforowy to regulator kwasowości. Dlaczego producenci wędlin używają go w produkcji wyrobów?
- Jego zadaniem jest nadanie produktom lekko kwaskowatego posmaku. Tym samym poprawia on ich jakość i trwałość — mówi nasz ekspert.
Jak podaje WHO, dopuszczalna dzienna dawka tego związku wynosi 70 mg na każdy kilogram masy ciała. Jeśli będziemy jeść wędliny bogate w ten składnik w nadmiarze, stan naszego zdrowia może ulec pogorszeniu.
- Może on przyczyniać się do obniżenia poziomu wapnia w organizmie, a także uszkadzać szkliwo zębów lub powodować problemy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak wzdęcia i biegunki — mówi Bas.
Skutkiem spożywania go w nadmiarze jest też demineralizacja kości. Powinny więc unikać go osoby chore na osteoporozę. Nudności i wymioty to także efekty niekorzystnego wpływu kwasu fosforowego na zdrowie.
Zobacz też: Wiesz, jaka to witamina? Noga może ci się podwinąć już na pierwszym pytaniu