4 z 6Karagen
Na liście składników wędlin występuje jako "E407". Producenci wykorzystują go ze względu na dużą zdolność wiązania wody. Co to oznacza w praktyce?
- Dzięki zastosowaniu karagenu możliwe jest otrzymanie tzw. produktów wysokowydajnych, czyli nasyconych wodą i wypełniaczami, które zwiększają ich masę. W taki sposób z kilograma mięsa można uzyskać półtora kilograma wyrobu. Najprościej mówiąc: dzięki karagenowi wstrzyknięty do wędliny płyn się nie wylewa. Dlatego nazywany jest on potocznie klejem — tłumaczy Kinga Sięka, dietetyk.
Karagen pełni więc funkcję zagęszczającą, zwiększającą lepkość, stabilizującą i żelującą. Zachowuje swoje właściwości nawet po podgrzaniu.
Dopuszczalna dzienna dawka karagenu dla dorosłej osoby to 75 mg na kilogram masy ciała. Jedzenie wędlin zawierających ten składnik niesie ryzyko rozwoju chorób ze strony układu pokarmowego.
- Spożyty w nadmiarze może powodować przede wszystkim wzdęcia, ponieważ ze względu na swoją budowę chemiczną jest trudny do strawienia. Nadmierna konsumpcja karagenu może również przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych w jelitach, a nawet owrzodzeń — mówi nasz ekspert.
Chociaż wiele źródeł podaje, że E407 może powodować chorobę nowotworową, jego wpływ na rozwój raka nie został jednoznacznie potwierdzony w badaniach naukowców.
- Jest on zaliczany do kategorii czynników o niedostatecznie udowodnionym rakotwórczym działaniu na człowieka. Jego kancerogenne właściwości zostały potwierdzone tylko w badaniach na zwierzętach. Eksperci FAO/WHO zapewniają, że karagen jest bezpiecznym dodatkiem do żywności i zezwalają na jego stosowanie — przekonuje Sięka.
Zobacz też: Ważył 130 kg. Kiedy rzuciła go dziewczyna, wziął się za siebie