Szkodliwy błękit brylantowy. Jest w wielu produktach spożywczych (WIDEO)
Błękit brylantowy, czyli E-133, to związek chemiczny występujący w wielu popularnych produktach spożywczych. Według RTECS wykazuje on niejednoznaczne działanie rakotwórcze. Przed wejściem do UE był zakazany w Austrii, Norwegii, Francji, Belgii a także Niemczech. Zobacz wideo. Szkodliwy błękit brylantowy.
Błękit brylantowy, czyli E-133 to związek chemiczny występujący w wielu popularnych produktach spożywczych. Znajdziemy go w napojach bezalkoholowych, żelatynie, groszku w puszce, płatkach zbożowych, kaszach, deserach, kremach do ciast, a nawet w nabiale. E-133 dodawany do produktów barwi je na niebiesko.
Błękit brylantowy jest szkodliwy dla organizmu, może wywoływać astmę, pokrzywkę, katar sienny i inne reakcje alergiczne. U osób wrażliwych powoduje nasilenie objawów nietolerancji salicylanów. E-133 jest zagrożeniem dla osób z zespołem jelita drażliwego. Podrażnia on żołądek i odkłada się w wątrobie.
Według RTECS błękit brylantowy wykazuje niejednoznaczne działanie rakotwórcze. Barwnik jest zakazany w Szwajcarii. W innych krajach dopuszczalna dzienna dawka wynosi 12,5 mg/kg masy ciała. Badacze udowodnili także, że u kobiet spożywających dwu procentową dawkę błękitu brylantowego zauważono spadek masy ciała.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.