Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Kasza - wartości odżywcze, rodzaje i właściwości lecznicze

Avatar placeholder
07.03.2024 12:18
Kasza to zdrowy dodatek do obiadu
Kasza to zdrowy dodatek do obiadu (Zdjęcie autorstwa Alexander Baxevanis / CC BY 2.0)

Wartości odżywcze kaszy są imponujące, ale nie wszyscy o nich wiedzą. Kasza jęczmienna, kasza gryczana, kasza jaglana, kasza manna, kasza kukurydziana oraz kuskus zawierają cenne składniki odżywcze, które są ważne dla właściwego funkcjonowania organizmu. Kasza to zdrowa żywność, którą, niestety, nie każdy lubi. Warto się jednak do niej przekonać, ponieważ różne rodzaje kaszy od stuleci pojawiały się na polskich stołach i dodawały energii pokoleniom Polaków. Racjonalna dieta nie może obejść się bez kaszy.

spis treści

1. Kasza - wartości odżywcze

W istocie pod względem wartości odżywczej kasze przewyższają makaron, ziemniaki oraz ryż. Kasze są bogatym źródłem węglowodanów złożonych, które są potrzebne do pracy wszystkich komórek organizmu. Ze względu na dużą zawartość skrobi kasze są dość kaloryczne, ale, co ważne, nie tuczą, dlatego są zalecane osobom będącym na diecie.

Kasze zawierają cenny błonnik, który reguluje pracę jelit. Są źródłem witamin z grupy B, kwasu foliowego oraz witaminy E. Kasze dostarczają głównie potas, żelazo, magnez, cynk, miedź i mangan. Zawierają w sobie białko, które należy spożywać z produktami pochodzenia zwierzęcego, na przykład z mlekiem.

Różne odmiany kaszy można podawać na wiele sposobów, dzięki czemu możliwe jest optymalne wykorzystanie dobrodziejstw poszczególnych rodzajów kasz przy jednoczesnym uniknięciu monotonii w diecie.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Kasze  doskonałym źródłem węglowodanów złożonych i tym samym energii dla naszego organizmu. Najlepszą kaszą jest ta, która w najmniejszym stopniu poddana została procesowi oczyszczania i rozdrabniania. Za najzdrowszą uznaje się kaszę gryczaną. Jest bowiem doskonałym źródłem białka i wielu cennych aminokwasów egzogennych, takich jak lizyna i tryptofan. Zawiera też największe ilości magnezu. Najbardziej znaną jest kasza jęczmienna. „Wygrywa” ona z innymi kaszami pod względem zawartości błonnika. Przeciwdziała więc zaparciom i wspomaga działanie układu pokarmowego. Najwięcej soli mineralnych i witamin posiada zaś kasza jaglana. Zawiera ona także lecytynę, która pozytywnie wpływa na pamięć. Jest również doskonałym składnikiem diety alergików. Najmniej wartościowa jest kasza manna oraz kuskus, lecz zaliczane są do produktów lekkostrawnych.

2. Kasza - rodzaje i właściwości lecznicze

Najpopularniejsze odmiany kasz to:

  • Kasza gryczana. Biała i prażona, występuje jako całość lub w kawałkach. Kasza gryczana zawiera dużo białka oraz kwasu foliowego. Lekarze zalecają ją podczas problemów z czynnościami jelit.
  • Kasza jaglana. Ma żółty kolor i słodki smak. Kasza jaglana zawiera białko, lecytynę oraz krzemionkę, która wzmacnia nasze kości. Jest doskonała dla osób cierpiących na alergię i niedokrwistość. Kasza jaglana najlepiej smakuje zapiekana z twarogiem, leguminą oraz jako dodatek do mleka.
  • Kasza jęczmienna. Jest najlepszym źródłem witaminy PP, dostarcza spore ilości rozpuszczalnego błonnika. Kasza jęczmienna najlepiej smakuje w postaci farszu lub jako kotlet.
  • Kuskus. Drobna kasza, którą podczas produkcji gotuje się na parze. Kuskus zawiera dużo białka, węglowodanów, witaminy B1 i żelaza. Warto wypróbować go z miodem i orzechami. Kuskus to sposób na codzienne śniadanie.
  • Kasza manna. Jest lekkostrawna, sporo w niej jodu i skrobi. Kasza manna nadaje się do zup mlecznych, legumin, kremów. Polecana jest podczas schorzeń trzustki oraz chorób, którym towarzyszy gorączka.
  • Kasza kukurydziana. Zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kasza kukurydziana odgrywa istotną rolę w profilaktyce miażdżycy. Najlepiej podawać ją z mięsem i warzywami.

3. Kasza - jak jeść?

Jeśli chcesz włączyć kaszę do swojego jadłospisu, pamiętaj, że każdy rodzaj kaszy wymaga innego traktowania. Grube kasze trzeba przebrać z nieobłuskanych ziaren, łusek, potem opłukać i szybko wrzucić do garnka. Uważaj przy tym, by nie przypalić kaszy. Jest to przykład produktu, który łatwo się przypala i traci wówczas smak.

Ogólna zasada dotycząca kaszy jest taka, że można przyrządzić ją na dwa sposoby: na sypko lub w formie bryły. Kaszę można dodawać do mięs, jarzyn lub grzybów, a sypkie kasze można potraktować jako samodzielne danie. Z kaszy można zrobić także kotlety, krokiety, zapiekanki oraz desery.

Kaszę warto umieścić w swoim domowym jadłospisie. Dietetycy przekonują, że jej wartości odżywcze są nieporównanie większe niż w przypadku pierogów, frytek oraz ziemniaków.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze