Tak robią arabscy szejkowie. Triki na upały
Zakładasz latem zwiewne stroje, odkrywasz nogi i ramiona, schładzasz się zimnymi napojami z lodem? To błąd. Podpowiadamy, jak radzić sobie z wysoką temperaturą za pomocą metod popularnych nawet wśród arabskich szejków.
1. Sposób na upał - turecka herbata
W krajach Bliskiego Wschodu albo w północnej Afryce temperatury zdecydowanie przekraczają te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Gdy pierwszy raz wylądowałam na wschodzie Turcji, byłam przerażona informacją na wyświetlaczu w autokarze, którym podróżowałam. Termometr wskazywał ponad 40 stopni. Pomyślałam, że zostaję w autokarze. Przynajmniej tu jest klimatyzacja. Nadszedł jednak moment, w którym nie było odwrotu i trzeba było opuścić chłodne wnętrze autobusu...
Jak ja - Polka z zimnej Północy - poradziłam sobie z turecką pogodą? Szybko zorientowałam się, że najlepiej w takich sytuacjach obserwować mieszkańców! Lokalne sposoby na przetrwanie w tak wysokiej temperaturze okazały się niezwykle skuteczne. Wszechobecna turecka ciepła herbata doskonale gasi pragnienie. Często jest bardzo słodka, a z dodatkiem listka mięty smakuje wyśmienicie.
2. Ciepła turecka herbata jako sposób na upał - mechanizm działania
W jaki sposób ciepły płyn może schładzać? Organizm, po kontakcie z ciepłym napojem, mocniej się poci, aby zmniejszyć odczucie ciepłoty.
Pocenie powoduje chłodzenie ciała. Ten mechanizm wykorzystują mieszkańcy gorących i suchych krajów na całym świecie: Egipcjanie, Marokańczycy, Tunezyjczycy, jak również mieszkańcy Bliskiego Wschodu i części Azji. We wszystkich tych krajach picie ciepłej herbaty to znany i lubiany rutyał.
Niezbędne jest wypijanie dużych ilości tego napoju. Nie jest to jednak trudne. Gościnni Turcy częstują nią na każdym kroku. Dodatkowo można nawadniać się wodą z cytryną lub z miętą.
W Turcji herbatka podawana jest zawsze w szklankach o charakterystycznym kształcie przypominającym tulipan. Parzona jest w imbryku, który ma dwie części – w górnej zaparzana jest esencja, w dolnej znajduje się sam wrzątek.
W ten sposób herbata powinna być gotowana przez ok. 20 minut. W esencji można rozpuścić kostki cukru. Następnie górną część imbryka można dopełnić wrzątkiem z dolnego czajniczka.
3. Sposoby na upały - arabskie triki
Inne triki skuteczne w walce z upałem to ubrania, które okrywają całe ciało, takie jak abaja lub galabija. Dla Europejczyków niegustujących w strojach muzułmańskich zostają długie spodnie lub spódnice, koszule i bluzki z długim rękawem. Jak to działa? Materiał osłaniający skórę zatrzymuje promienie słoneczne. Nie zapominajmy, że ubranie powinno być przewiewne i z naturalnych tkanin.
Wbrew pozorom otwieranie okien przy wysokiej temperaturze na zewnątrz nie spowoduje przewiewu ani ochłodzenia pomieszczenia. Lepiej chronić się w budynkach o małych oknach, nie otwierać okien, zasłaniać roletami lub zasłonami szyby.
Odradza się też stosowanie klimatyzacji. Przyjemny, ale sztuczny chłód może powodować trudności w aklimatyzacji na zewnątrz, a gwałtowne przechodzenie z zimna do upału, może skutkować infekcją.
Nie należy zapominać o nakryciach głowy oraz odpowiednich kremach z filtrami.
Jeśli w planach mamy nie tylko pobyt w Polsce, ale również podróż w cieplejsze strony świata, polecam zakupy w lokalnym sklepach (oczywiście tym dla mieszkańców, a nie z najprawdopodobniej chińskimi koszulkami dla turystów). Gwarantuje to dostęp do strojów i tkanin, które naprawdę sprawdzą się w upale.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl